Yaponiya ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi 42,15% azaldı
Yaponiya ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi 42,15% azaldı</p>
<p>2023-cü maliyyə ilində Yaponiya və Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi (1 aprel 2023-cü il – 31 mart 2024-cü il) 42,15% azalaraq 1,3 trilyon yenaya (cari məzənnə ilə 8,4 milyard dollar) düşüb.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə məlumat Yaponiya Maliyyə Nazirliyinin statistikasında göstərilib
Eyni zamanda, Yaponiyadan Rusiya Federasiyasına ixracın ümumi həcmi bu dövrdə 35%, Rusiya Federasiyasından Yaponiyaya idxal isə 44,3% azalıb.
Belə ki, 2024-cü ilin mart ayında iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 20,6% azalaraq 107,9 milyard yenaya (698 milyon dollar) düşüb. 2024-cü ilin mart ayında Yaponiyadan Rusiya Federasiyasına ixracın ümumi həcmi 2023-cü ilin mart ayı ilə müqayisədə 35,5%, bu dövrdə Rusiyadan Yaponiyaya idxalın ümumi həcmi isə 14% azalıb.
2023-cü maliyyə ilində Yaponiyadan Rusiyaya minik avtomobillərinin ixracı 7% , avtobus və yük avtomobillərinin ixracı 55,1%, ehtiyat hissələri və hissələrinin tədarükü isə 34,9% azalıb.
Eyni zamanda, 2024-cü ilin mart ayında Yaponiyadan Rusiya Federasiyasına minik avtomobillərinin ixracı 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 15,3% azalıb. Eyni zamanda, əvvəlki ildə olduğu kimi, avtobus və yük avtomobillərinin tədarükü tamamilə yox olub, ehtiyat hissələri və hissələrinin ixracı isə 37,4 faiz azalıb.
Yaponiyadan Rusiyaya avtomobil və komponentlərin tədarükü 2023-cü ilin avqust ayında Yaponiyanın Rusiyaya mühərrikləri 1,9 litrdən çox olan benzin və dizel yanacağı ilə işləyən avtomobillərin, habelə hibrid avtomobillərin ixracını qadağan edən növbəti sanksiyalar paketini tətbiq etdikdən sonra azalmağa davam edəcək.
2023-cü maliyyə ilində Yaponiyadan Rusiyaya taxıl idxalı 41,8% artıb. Bundan başqa, 2024-cü ilin mart ayında bu göstərici 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 94,3% azalıb.
"Report"