Yelo Bank ötən ili rekord maliyyə nəticələri ilə başa vurdu
Yelo Bank ötən ili rekord maliyyə nəticələri ilə başa vurduYelo Bank2024-cü ilin son rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Bankın əsas maliyyəgöstəricilərində əhəmiyyətli artım müşahidə olunur. Xüsusilə xalis mənfəət üzrərekord artım qeydə alınıb. Belə ki, Yelo Bank-ın 2024-cü ilin sonuna xalis mənfəəti43 milyon manatı ötüb, bu da əvvəlki ilin eyni dövrü ilə müqayisədə iki dəfədən çox artım deməkdir. Digər maliyyənəticələrinə gəldikdə isə:
-Bankın kredit portfeli böyüyüb:2023-cü ilin sonu iləmüqayisədə 22% artımla 935 mln manata çatıb.
-Artımın mühüm hissəsini biznes kreditləri təşkil edib:bizneskredit portfeli 21,5% artımla 587 mln manat olub.
-Real sektor hər zaman prioritetlər arasında olub:il ərzindəmikro bizneslərə Bank tərəfindən 364 mln manat vəsait ayrılıb. İlin sonunamikrokredit portfelinin həcmi 347 mln manat təşkil edib, bu da 2023-cü ilin analoji dövründən 24.6% çoxdur.
-İstehlak kreditləri portfeli də əhəmiyyətli dərəcədə artıb:ilərzində 32 mindən çox istehlak krediti verilib, nəticədə bu istiqamət üzrəportfelin həcmi 23.5%-lik artımla 347 mln manata çatıb.Bu satışların 38%-i,eləcə də portfel artımının 50%-i onlayn kanallar vasitəsilə həyata keçirilib.
-Bank-ın əmanət təklifləri cəlbedici olmağa davam edib:fizikişəxslərin müddətli depozitlərinin həcmi il ərzində 37% artaraq 652 mln manatayaxınlaşıb. Bu artım bankın müştərilər arasında etibarlı maliyyə tərəfdaşı kimimövqeyini daha da möhkəmləndirdiyini göstərir.
-Faiz və qeyri-faiz gəlirləri də artıb:il ərzindəBankın faiz gəlirləri 34% artaraq 151 mln manat təşkil edib. Qeyri-faiz gəlirləriisə 32 mln manata çatıb.
-Bankın kapital mövqeyi xeyli güclənib:hesabatdövründə məcmu kapital 148,7 mln manat təşkil edir, bu da əvvəlki ilin eynidövründən 36% çoxdur. Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı 13,15%, birinci dərəcəlikapitalın adekvatlıq əmsalı isə 7,05% olmaqla, hər iki göstərici üzrə tələbolunan normanı üstələyir. 2024-cü ilin sonuna Bankın aktivləri 1,280 mln manattəşkil edir.
Yelo Bank2025-ci ildə də dinamik inkişafını davam etdirməyi planlaşdırır. Bank yenifilialların açılması, rəqəmsal xidmətlərin genişləndirilməsi və mövcud xidmətlərinmüasirləşdirilməsi üzrə bir sıra layihələr həyata keçirəcək. Bu yeniliklərdə isəESG yanaşması, dayanıqlılıq prinsipləri, müştərimərkəzli addımlar üstünlük təşkiledəcək. Xüsusilə bölgələrdə xidmət şəbəkəsini böyütməyi hədəfləyən Yelo Bankmaliyyə inklüzivliyinə və sosial-iqtisafi inkişafa töhfə verməyə davam edəcək.
Bank xidmətləri, eləcə də onlayn kredit haqqında əlavə suallarınız var? O zaman 981 nömrəsinə zəng edin və yaFacebook,Instagram,Whatsappvəyelo.azhesablarımızı ziyarət edin.