80 il əvvəl yoxa çıxan sualtı qayıq TAPILDI
80 il əvvəl yoxa çıxan sualtı qayıq TAPILDIYunan dalğıcları Egey dənizinin dibində 80 il əvvəl yoxa çıxan italyan sualtı qayığını tapıblar.
Publika.az xəbər verir ki, bu barədə "Ekspress" məlumat yaydı.
Bildirilib ki, "Jantina" sualtı qayığı göyərtəsində 48 dənizçi ilə Yunanıstanın Leros adasını tərk edib, lakin 5 iyul 1941-ci ildə Britaniyanın "HMS Torbey "sualtı qayığından atılan torpedo tərəfindən batırılıb.
"Dəniz döyüşlərinin tarixi tapmacaya bənzəyir və bu tapıntı bu tapmacanın bir hissəsidir. Sualtı qayıqlar arasında birbaşa qarşıdurma nadir hadisədir", - nəşr axtarışda iştirak edənlərdən birinə sitat gətirir.
Məlumata görə "Jantina"nın son sığınacağı Mikonos adasının cənubunda 103 metr dərinlikdə olub. Sualtı qayıq İtaliyanın Dəniz Tarixi İdarəsinin qeydlərindən istifadə edilməklə müəyyən edilib.
"Jantina" 1932-ci ildə işə salınıb və İspaniya vətəndaş müharibəsində iştirak edib. 5 iyun 1941-ci ildə o, bir anda altı torpedanı atəşə tutan İngilis sualtı gəmisi Torbey tərəfindən batırılıb. Yunanıstanın Mikonos adasına üzməyi bacaran yalnız altı dənizçi qaça bilib.