Almaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildi
Almaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildiAlmaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildi
Məlumdur ki, Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətinin əsaslarından biri də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma "Qarabağ rejimi"nin yaradılmasıdır. Bu siyasət çərçivəsində erməni tərəfi işğalçı rejimin leqallaşdırılması üçün lobbi platformaları rolunu oynayan dünyanın müxtəlif ölkələrində separatçıların "diplomatik nümayəndəlikləri"ni yaradır və maliyyələşdirir.
Bununla belə, görünür ki, Qərb və xüsusilə Avropa Birliyi ölkələri bu cür "nümayəndəliklər"in fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin tələblərini daha həssaslıqla dinləməyə başlayıblar.
Qarabağ münaqişəsi başlayandan bəri Avropanın iqtisadi və siyasi cəhətdən lider dövlətlərindən biri olan Almaniya  qondarma "DQR" məsələsi və Azərbaycan torpaqlarının işğalı ilə bağlı müntəzəm olaraq açıq mövqeyini bildirir. Ancaq buna baxmayaraq, ölkədə qanunsuz olsa da, Harutyun Qriqoryanın başçılıq etdiyi separatçı "nümayəndəlik" fəaliyyət göstərirdi. Onun vəzifələrinin siyahısına "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyi" ideyasını dəstəkləmək, Almaniya vətəndaşlarının, o cümlədən siyasətçilərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə turist və təhsil səfərlərini təşkil etmək daxildir. Bu, təbii olaraq beynəlxalq hüququn norma və qanunlarını aşaraq baş verir.
Üstəlik, "DQR" nümayəndəsi Almaniyadakı "müştərilər"inə Dağlıq Qarabağa qanunsuz səfərlər mexanizmləri barədə məlumat verirdi. Eyni zamanda, "nümayəndəlik" özü qeyri-hökumət təşkilatlarının fəaliyyətinə dair Alman liberal qanunvericiliyini parazitizasiya edən "Avropa Artsax Tədqiqatları Mərkəzi" qeyri-hökumət təşkilatı kimi formalaşıb.
Təbii ki, Azərbaycan tərəfinin Almaniya qanunvericiliyi baxımından belə bir "nümayəndəliy"in bu ölkədəki fəaliyyətinin nə dərəcədə  qanunauyğunluğuna dair əsaslı sualları var idi. Bunun Bakı ilə Berlin arasındakı dostluq münasibətlərinə zidd olduğunu qeyd etmək lazımdır. Almaniya Xarici İşlər Nazirliyi Qriqoryanın qanunsuz "diplomatik" fəaliyyətini tanıyırmı və əgər varsa, hansı qanuni əsaslarla? Yoxsa niyə Qarabağ separatçısı qanunsuz əməllərinə görə cavab vermir?
Nəhayət, mayın 20-də Azərbaycan tərəfinin dəfələrlə təkidli tələblərindən sonra Almaniya Xarici İşlər Nazirliyi bu məsələ ilə bağlı məktubla cavab verib.
Almaniya Xarici İşlər Nazirliyi məktubun əvvəlində separatçıların "nümayəndəliyi"nin fəaliyyətinə hüquqi qiymətin əsaslandığı ilkin mövqeyini açıq şəkildə göstərib:
"Bildiyiniz kimi, Almaniya Federativ Respublikası qondarma "Artsax Respublikası"nı tanımır. Buna görə də ölkədə nə akkreditə olunmuş diplomatik və ya konsulluq nümayəndələri, nə də bu qurumun tanınmış nümayəndəliyi var".
Bundan əlavə, Almaniya Xarici İşlər Nazirliyi birbaşa "nümayəndəliy"in fəaliyyət göstərməsi məsələsinə toxunub:
"Bununla əlaqədar olaraq, Almaniyanın Xarici İşlər Nazirliyi yazılı şəkildə cənab Qriqoryandan Dağlıq Qarabağın beynəlxalq hüquq subyektivliyinin hər hansı bir görünüşünün yaranmasını və əlaqədar diplomatik və ya konsulluq nümayəndəliyini dərhal dayandırmağı tələb edib. Tələbata əməl edilmədiyi təqdirdə, qanuni tədbirlər görüləcəyi diqqətə çatdırılıb".
Almaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildiQeyd edək ki, Almaniya dövlətinin tələblərinə əməl olunmadıqda, Qriqoryan bir ilədək həbs cəzası ilə üzləşə bilər.
Alman dövlətinin bu birmənalı və sərt reaksiyası Ermənistanın Almaniyadakı səfirliyinin nəzarətində olan bir yarım nəfərdən ibarət "DQR nümayəndəliyi"ndə əsl çaxnaşmaya səbəb olub. Elə həmin gün separatçılar "Facebook" və "Twitter" sosial şəbəkələrindəki "nümayəndəlik" hesablarını deaktiv ediblər.
Almaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildi"Qarabağdan kənar diplomatlar"ın nəzarətində olan "arzach.de" təbliğat saytı da bağlanıb, hansı ki, bunun köməyi ilə separatçılar Almaniyadan işğal altındakı Azərbaycan ərazilərinə "turizmi stimullaşdırmağa" çalışırdılar.
Harutyun Qriqoryan özü "Facebook"dakı guya "rəsmi" səhifəsini tələsik silib.
Bir neçə gündür "Qarabağ diplomatı" "Harut HG" istifadəçi adı altında dolaşır və "Artsax"ın müstəqilliyi və subyektivliyi haqqında zəif alman dilində danışırdısa, bu gün belə bir "istifadəçi tapılmadı".
Nəhayət, Berzanda fəaliyyət göstərən Avropa nümayəndəliyinin "Arzax Tədqiqatları QHT"nin ofisi də bağlanıb.