Almaniyada qondarma "Dağlıq Qarabağ Respublikasının nümayəndəliyi"nin fəaliyyəti qadağan edildi
Məlumdur ki, Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətinin əsaslarından biri də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qondarma "Qarabağ rejimi"nin yaradılmasıdır. Bu siyasət çərçivəsində erməni tərəfi işğalçı rejimin leqallaşdırılması üçün lobbi platformaları rolunu oynayan dünyanın müxtəlif ölkələrində separatçıların "diplomatik nümayəndəlikləri"ni yaradır və maliyyələşdirir.
Bununla belə, görünür ki, Qərb və xüsusilə Avropa Birliyi ölkələri bu cür "nümayəndəliklər"in fəaliyyətinin dayandırılması ilə bağlı Azərbaycan tərəfinin tələblərini daha həssaslıqla dinləməyə başlayıblar.
Qarabağ münaqişəsi başlayandan bəri Avropanın iqtisadi və siyasi cəhətdən lider dövlətlərindən biri olan Almaniya qondarma "DQR" məsələsi və Azərbaycan torpaqlarının işğalı ilə bağlı müntəzəm olaraq açıq mövqeyini bildirir. Ancaq buna baxmayaraq, ölkədə qanunsuz olsa da, Harutyun Qriqoryanın başçılıq etdiyi separatçı "nümayəndəlik" fəaliyyət göstərirdi. Onun vəzifələrinin siyahısına "Dağlıq Qarabağın müstəqilliyi" ideyasını dəstəkləmək, Almaniya vətəndaşlarının, o cümlədən siyasətçilərin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə turist və təhsil səfərlərini təşkil etmək daxildir. Bu, təbii olaraq beynəlxalq hüququn norma və qanunlarını aşaraq baş verir.
Təbii ki, Azərbaycan tərəfinin Almaniya qanunvericiliyi baxımından belə bir "nümayəndəliy"in bu ölkədəki fəaliyyətinin nə dərəcədə qanunauyğunluğuna dair əsaslı sualları var idi. Bunun Bakı ilə Berlin arasındakı dostluq münasibətlərinə zidd olduğunu qeyd etmək lazımdır. Almaniya Xarici İşlər Nazirliyi Qriqoryanın qanunsuz "diplomatik" fəaliyyətini tanıyırmı və əgər varsa, hansı qanuni əsaslarla? Yoxsa niyə Qarabağ separatçısı qanunsuz əməllərinə görə cavab vermir?
Qeyd edək ki, Almaniya dövlətinin tələblərinə əməl olunmadıqda, Qriqoryan bir ilədək həbs cəzası ilə üzləşə bilər.
"Qarabağdan kənar diplomatlar"ın nəzarətində olan "arzach.de" təbliğat saytı da bağlanıb, hansı ki, bunun köməyi ilə separatçılar Almaniyadan işğal altındakı Azərbaycan ərazilərinə "turizmi stimullaşdırmağa" çalışırdılar.