Avstriya parlamentində Federal Kanslerə qarşı etimadsızlıq məsələsinə baxılacaq
Avstriyanın Federal Kansleri Sebastian Kurts və onun yaxın ətrafına qarşı qaldırılan korrupsiya ittihamları ilə əlaqədar oktyabrın 12-də Avstriya Milli Şurasının (parlament) xüsusi iclası keçiriləcək.
Publika.az xəbər verir ki, iclasda müxalifət partiyaları kanslerə qarşı etimadsızlıq votumu üçün məsələ qaldırmağa hazırlaşırlar. Əgər parlamentdə təmsil olunan deputatların əksəriyyəti müraciəti dəstəkləsələr, o zaman ölkənin siyasi arenasında domino effekti yarana bilər. Federal Kanslerin sədri olduğu Avstriya Xalq Partiyasından (ÖVP) bildirilib ki, bu partiyadan olan bütün hökumət nümayəndələri S. Kurtsun fəaliyyətini dəstəkləyir və ona etimadsızlıq göstəriləcəyi şəkildə bütün ÖVP üzvləri həmrəy şəkildə hökuməti tərk edəcəklər. Belə olacağı halda dövlət başçısı Aleksander Van der Bellen hökumətin işlək fəaliyyətini təmin etmək üçün dərhal müvəqqəti hökumət təyin etməlidir. Növbəti mərhələdə həmin hökumətin parlament tərəfindən dəstəklənərək fəaliyyətini davam etdirməsi və ya yeni seçkilərə gedilməsi məsələsi gündəmə gələcəkdir.
Müxalifət partiyaları Sebastian Kurtsu fəaliyyət qabiliyyətində olmamaqda ittiham edərək onu istefaya çağırıblar. ÖVP ilə koalisiyalı hökumətdə təmsil olunan Yaşıllar Partiyasının sədri və vitse-kansler Verner Koqler hökumətin fəaliyyət qabiliyyətində olduğunu, lakin bu fikri Federal Kanslerə şamil edə bilməyəcəyini bildirib. Gedişat yaşılların mühafizəkarla koalisiyanı davam etdirməkdə maraqlı olduğunu, lakin hökumətin başında S. Kurtsun əvəzlənməsini istədiklərini göstərir.
Dövlət başçısı Aleksander Van der Bellen ölkə əhalisinə müraciətində hazırda Avstriyada hökumət böhranı olduğunu, lakin bu vəziyyətin dövlət böhranı kimi qiymətləndirilməməli olduğunu ifadə edib. O bildirib ki, ölkə konstitusiyasının ona verdiyi bütün səlahiyyətlərdən istifadə edərək, işlək hökumətin fəaliyyətinin təmin olunmasına çalışacaqdır.
S. Kurts isə ona qarşı ittihamları rədd edib və günahsızlıq prizumpsiyasına söykənərək, hüquqi müstəvidə gedən proses və araşdırmaların yekunlaşmalı olduğunu bildirib. O, istefa verməyəcəyini və hökumətin fəaliyyətini hazırkı tərkibdə davam etdirmək niyyətində olduğunu söyləyib.
Qarşıdakı günlər Avstriyada hökumət böhranının necə nəticələnəcəyinə aydınlıq gətirməlidir.