Azərbaycan boksçuları Avropa çempionatını 5 medalla başa vurdu
Azərbaycan boksçuları Avropa çempionatını 5 medalla başa vurduYeniyetmə boksçulardan ibarət Azərbaycan milli komandası İtaliyanın Montesilvano şəhərində keçirilən Avropa çempionatını 5 medalla başa vurub.
Federasiyadan KONKRET.az–a verilən məlumata görə, yarışın final mərhələsinin axşam sessiyasında yığmanın daha 2 üzvü həlledici döyüşə çıxıb.
Armandas Kreqzde (Litva), Artur Avetikyan (Ermənistan) və Levan Demurovini (Gürcüstan) mübarizədən kənarlaşdıran 54 kq çəki dərcəsindəki Məhəmmədəli Aşurəliyevisə finalda ingiltərəli Adam Maca ilə gücünü yoxlayıb. Gərgin keçən döyüşdə uduzan boksçu yarışı ikinci pillədə bitirib.
Beləliklə, Azərbaycan milli komandası 8 gün davam edən Avropa birinciliyində 2 qızıl, 2 gümüş və 1 bürünc medal qazanıb. Aşurəliyev və Qasımzadədən öncə Emili Rzayeva (70 kq) çempion tituluna yiyələnib, Nərmin Əlizadə (48 kq) ikinci, Aynur Mikayılova (50 kq) üçüncü yeri tutub.
Nəticədə Azərbaycan yığması Avropa çempionatında 3 ildən sonra qızıl, 6 ildən sonra isə 5 medal qazanıb..
Qeyd edək ki, milli komanda oktyabrın 7-də Bakıya qayıdacaq.