Azərbaycanda bu günə kimi hansı məmur öz istəyi ilə istefa verib? - Kreslodan əl çəkə bilənlərin SİYAHISI
Azərbaycanda bu günə kimi hansı məmur öz istəyi ilə istefa verib? - Kreslodan əl çəkə bilənlərin SİYAHISIAzərbaycanda istefa mədəniyyətinin formalaşmadığını çoxumuz bilirik. Yəni həçbir məmur prezident onu vəzifədən kənarlaşdırmayınca öz postundan getmir. Bu birmənalıqaydadır sanki.
Dünya təcrübəsi ilə müqayisə etdikdə isə Azərbaycan reallığında istefaənənəsi formalaşmayıb.
Dünya ölkələrində yüksək çinli məmurların kiçik bir narazılığa görə istefaverməsi normal hal kimi qarşılanırsa, bizdə vəziyyət tam fərqlidir - məktəbdirektorundan tutmuş nazirə kimi heç bir vəzifəli şəxs öz postunu öz xoşunatərk etmək haqda düşünmür. Əksinə onlar vəzifə kreslosunu başqasına verməməküçün canfəşanlıq etdirlər.
Son olaraq TƏBİB sədri Ramin Bayramlının öz ərizəsi ilə işdən çıxması, Azərbaycandaməmurlara xas olmayan nadir davranışlardan biri ilə bizi tanış etdi. Və eynizamanda yeni bir sualın yaranmasının da əsasını qoydu:
Azərbaycanda bu günə qədər hansı məmurlar öz ərizəsi ilə işdən çıxıb?
Azxeber.com keçmişdən bu günə kimi tutduğu vəzifədənistefa verən məmurların siyahısını hazırlayıb.
Həmin siyahını təqdim edirik:
Azərbaycan Liberal Partiyasının (ALP) lideri LaləŞövkət Azərbaycanın müstəqillik dönəmində istefa verən ilk yüksək vəzifəli şəxsolub.
O, 1993-cü ildə ölkə başçısıHeydər Əliyev tərəfindən Bakıya dəvət olunmuş və həmin il iyulun 7-də AzərbaycanRespublikasının dövlət katibi vəzifəsinə təyin edilmişdi. O 1994-cüilin yanvarında bəyan verərək, istefa verib. Bununlada Azərbaycan tarixində ali dövlət vəzifəsindən könüllü istefa presedentiyarandı. Onu da qeyd edək ki, 2005-ci ildə millət vəkili seçilən Lalə Şövkət ozaman da deputatlıq mandatından imtina edən ilk xanım siyasətçi kimi də tarixədüşüb.
Milli Məclisin hazırkideputatı Sabir Rüstəmxanlı vaxtilə nazir postundan istefa verib. 1991-ci ildəAyaz Mütəllibovun hakimiyyəti dövründə mətbuat və informasiya naziri vəzifəsinətəyin olunan Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının (VHP) sədri S.Rüstəmxanlı 4 ildən sonra 1995-ciildə tutduğu vəzifədən istefa vermişdi.
1996-cı ilsentyabrın11-də Azərbaycanı şoka salan daha bir istefa baş verdi. O zaman Milli Məclisinsədri Rəsul Quliyev istefa verdi. O, elə həmin ildən ABŞ-a mühacirət etdivə hələ də orada yaşayır.
1992-ci ildən Xarici İşlərNazirliyində şöbə müdiri, idarə rəisi, nazir müavini və daha sonra Xarici İşlərnaziri olan Tofiq Zülfüqarov də istefa verənlər sırasındadır. O, 1999-cu ildəöz ərizəsi ilə vəzifəsindən gedib.
"Azərros"un AğsaqqallarŞurasının sədri Abbas Abbasov keçmişdə Nazirlər Kabinetində yüksək postlardanbirində yer almışdı. O, 1992-ci ildən 2006-cı ilədək Baş nazirin birincimüavini vəzifəsində çalışıb. Bu dövr ərzində bir neçə dövlət komissiyasının sədriolan Abbas Abbasov öz ərizəsi əsasında işdən çıxarılmışdı.
Azərbaycan RespublikasıMeliorasiya və Su Təsərrüfatı ASC-nin sədri Əhməd Əhməzdzadə də öz ərizəsi ilə vəzifəsindən istefa verənlər sırasındadır. Qeyd edəkki, o, 1993-cü ildən 2019-cu ilədək ölkənin meliorasiya və su təsərrüfatı sahəsinərəhbərlik edib.
30 sentyabr 2019-cu ildə Şirvandan deputat seçilənRafael Cəbrayılov deputat mandatından imtina edib. O, deputat mandatını borcqarşılığında saxlaması ilə bağlı xəbərlər yayılandan sonra öz postundan istefavermişdi. Bundan sonra keçmiş deputata cinayət işi qaldırılmış və o həbsedilmişdi.
Milli Elmlər Akademiyasının keçmiş prezidenti,akademik Akif Əlizadə istefa ərizəsi yazıb vəzifəsindən ayrılandan arasındadır.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Bəxtiyar Əliyev öz ərizəsiilə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Psixologiya kafedrasının müdiri vəzifəsindənazad edilmişdi.
Prezident İlham Əliyevin çağırışdan sonra istefaverənlərdən biri də Baş Nazirin müavini Əli Həsənov olmuşdu.
Digər öz vəzifəsindən gedən məmurlardan biri dəHacıbala Abutalıbovudur. O da işdən çıxarılması üçün öz ərizəsi ilə müraciətetmiş və sonuncu iş yeri olan Baş Nazirin müavini vəzifəsindən azad olunmuşdu.