Bakıya gəlməkdən imtina edən şahmatçı Levon Aronyanın İçərişəhərdə FOTOLARI YAYILDI: "Siz artıq Bakıda olmusunuz"
Bakıya gəlməkdən imtina edən şahmatçı Levon Aronyanın İçərişəhərdə FOTOLARI YAYILDI: Erməni əsilli amerikalı şahmatçı Levon Aronyan iyulun 29-dan avqustun 25-dək keçiriləcək dünya çempionatında iştirak etmək üçün Bakıya gəlməkdən imtina edib.
KONKRET.az xəbər verir ki, bir neçə il əvvəl Ermənistan vətəndaşlığını Amerikaya dəyişən Aronyan Twitter-də yazıb:
"Mənim bir dilemmam var. Dünya Kuboklarını çox sevən biri kimi 2023-cü ildə keçiriləcək dünya çempionatında iştirak etmək istərdim. Amma bir erməni kimi Azərbaycanın paytaxtı Bakıya səfər etməkdə özümü təhlükəsiz hiss etmirəm. FİDE hibrid formatı təbliğ etdiyi üçün mən başqa yerdə oynamağa hazıram. Mən FİDE-nin Lozannadakı ofisində istənilən nəzarət altında oynamağa hazıram", – deyə erməni əsilli şahmatçı yazıb.
Lakin Aronyanın Bakıya gəlməkdən imtina etməsi izləyicilərdə təəccüb doğurub. 2015-ci ildə Aronyan hələ erməni şahmatçısı olarkən Azərbaycanda keçirilən dünya çempionatına gəlmişdi. Bakının küçələrini gəzib, İçərişəhərdə olub, hər şeydən razı qalmışdı. Onun paylaşımının altında yazılan şərhlərdə sosial şəbəkə istifadəçiləri Levona Bakıda çəkdirdiyi şəkil və sübutlarla xatırlatma ediblər.
Bakıya gəlməkdən imtina edən şahmatçı Levon Aronyanın İçərişəhərdə FOTOLARI YAYILDI: Şərhlərdən bəzilərini təqdim edirik:
"Levon, gəl. Siz artıq Bakıda olmusunuz. Sizə nəsə olub? Sadəcə şahmat oyna. Siyasətlə məşğul olmayın".
"Ermənistan idmançılarının Azərbaycanda real təhlükə altında olduğuna dair hər hansı sübut gətirə bilərsinizmi? Mənə elə gəlir ki, siz sadəcə olaraq onsuz da mövcud olan münaqişələrə yağ tökürsünüz".
"Bir azərbaycanlı kimi deyə bilərəm ki, burada sizə "xoş gəlmisiniz!" deyəcəklər. Xahiş edirəm qorxu hissi yaşamayın".
"Narahat olmayın, biz ermənilərin ağır atletika yarışında Azərbaycan bayrağını yandırdıqları kimi heç nə etməyəcəyik. Biz vəhşi deyilik".
FİDE-nin Aronyana güzəştə getməsi və ona onlayn rejimdə mundialda iştiraka icazə verməsi nə dərəcədə realdır? Bu sualla Azərbaycan Şahmat Federasiyasının prezidenti, FİDE-nin vitse-prezidenti Mahir Məmmədova müraciət edilib.
"Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyi ölkə hökuməti adından dünya çempionatının iştirakçılarına, o cümlədən Ermənistan şahmatçılarına və erməni əsilli şahmatçılara təhlükəsizlik zəmanəti verib. Levon Aronyanın özü DÇ-2015-də iştirak edib, sakitcə Bakını gəzib, sonra tərifli rəylər dərc edib. Özü də yaxşı bilir ki, Azərbaycan həmişə ziyarət və ya idman tədbirlərinin təşkili üçün təhlükəsiz yer olub. Aronyanın FİDE-nin Lozannadakı ofisindən oynamaq təklifi? Bu, müsabiqədə Aronyanın rəqiblərini qeyri-bərabər duruma salacaq. Bununla bağlı FİDE onun xahişini rədd edəcək. Əgər Levon fikrini dəyişib, gəlmək istəsə, onu görməyə şad olarıq. Yoxdursa, bu onun haqqıdır", – ", – deyə Mahir Məmmədov əlavə edib.