Bank Respublika'dan 2024-cü ilin nəzərəçarpan göstəriciləri - YENİ REKORD
Bank Respublika 2024-cüili onun dayanıqlılığını və etibarlılığını təsdiqləyən möhtəşəm maliyyə nəticələriilə başa vurub.
Hesabata əsasən, Bank, Azərbaycanda bank xidmətləri bazarındakı lider mövqelərinidaha da gücləndirib və ötən illə müqayisədə bütün maliyyə göstəriciləri üzrə dinamik inkişaf nümayiş etdirib:
* Bankınaktivləri artaraq 2,18milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdənbiridir.
* Bankınməcmu kapitalı 34% artaraq222,23 milyon manat təşkil edib, bu isə tənzimləyici normadan 4 dəfə çoxdur.
* Bankınkredit portfeli 25% artaraq1,47 milyard manat təşkil edib.
* Bankınxalis faiz gəliri 29%artaraq 150,54 milyon manat olub.
* Bankınxalis əməliyyat mənfəəti31%-dən çox artaraq 68,66 milyon manat olub.
* Bankınxalis mənfəəti 26% artaraq50,57 milyon manat təşkil edib.
2024-cü ildə Bank Respublika, həm bank, həmdə ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet sahə olan real sektorun kreditləşməsinidavam etdirmişdir. Bank, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Avropa Yenidənqurmavə İnkişaf Bankı (EBRD), Avropa İnvestisiya Bankı (EIB Global), Niderlandİnkişaf Bankı (FMO) və Cənub-Şərqi Avropa Fondu (EFSE) kimi nüfuzlu beynəlxalqmaliyyə institutları ilə kredit müqaviləsi bağlamışdır.
Ötən il rəqəmsal texnologiyaların inkişafısahəsində də mühüm bir il olmuşdur. Rəqəmsal həllərin uğurlu tətbiqi və bankxidmətləri çeşidinin genişləndirilməsi, "Bank Respublika"ya müştərilərinetimadını gücləndirmək və yeni tərəfdaşlar cəlb etmək imkanı yaratmışdır. Bank,həmçinin, korporativ sosial məsuliyyət siyasəti çərçivəsində bir sıra sosial vəekoloji təşəbbüslərdə fəal iştirak etmişdir.
"2024-cü il bizim üçün yeniçağırışlar və böyük uğurlar ili oldu. Bunailiyyətlər, ölkəmizin bütün sahələrdə dayanıqlı inkişafı üçün dövlət tərəfindənyaradılmış əlverişli şərait sayəsində əldə edilib.Bankın bütün əməkdaşlarına peşəkarlıqlarına və loyallıqlarına görə, eləcə dəmüştərilərimizə və tərəfdaşlarımıza göstərdikləri etimad və dəstəyə görə dərinminnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Əminik ki, 2025-ci il bizim üçün yeniperspektivlər və inkişaf imkanları açacaq. Bank Respublika, yeni innovativ həllərintətbiqi və müştərilərə yüksək səviyyəli xidmətin göstərilməsi üzərində aktivişləməyə davam edərək maliyyə sektorunun liderlərindən biri kimi öz mövqeyinigücləndirəcək." deyə"Bank Respublika"nın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov qeyd edib.
Daha ətraflı məlumatıbankın rəsmi saytında, facebook, instagram, linkedin, telegramsəhifələrində və ya Bankın Çağrı Mərkəzinə 144nömrəsinə zəng edərək əldə edə bilərsiniz. / azxeber.com