Braziliya milli futbol komandası ilk dəfə qara geyimdə oynayacaq - SƏBƏB
Braziliya milli futbol komandası ilk dəfə olaraq meydana ənənəvi formada deyil, qara köynəklərdə çıxacaq.
KONKRET.azxarici KİV-ə istinadən xəbər verir ki, bununla komanda hücumçu Vinisius Juniora olan irqçilik təzahürlərinə qarşı etirazlarını bildirəcək.
Belə ki, futbolçular iyunun 17-də Barselonada Qvineya ilə keçiriləcək oyunda meydana qara formada çıxacaqlar. Vinisius Juniorun özünün də oyunda iştirakı gözlənilir.
Məlumata görə, ilk hissədən sonra futbolçular qara köynəklərini ənənəvi formaya dəyişəcəklər.
Xatırladaq ki, mayın 21-də "Real Madrid"in braziliyalı hücumçusu Vinisius Junior "Valensiya" ilə səfər matçında azarkeşlərin irqçi təhqirlərinə məruz qalıb. Matçdan sonra "Real Madrid" İspaniya Baş Prokurorluğuna müraciət edərək futbolçuya qarşı irqçi təhqirlərin araşdırılmasını tələb edib. Mayın 23-də İspaniya Milli Polisi braziliyalı hücumçuya qarşı irqçi təhqirlər etməkdə ittiham olunan üç nəfəri saxlayıb. Madriddə yanvarın 26-da Vinisius köynəyində kuklanı körpüdən asan daha 4 nəfər saxlanılıb. Həmin gün İspaniya Kral Futbol Federasiyasının Rəqabət Komitəsi braziliyalı oyunçuya qarşı irqçi təhqirlərə görə "Valensiya" klubunu 45 min avro cərimələyib.