Bu ölkələr diplomatik əlaqələri bərpa edir
Bu ölkələr diplomatik əlaqələri bərpa edirSomali və Efiopiya bir il əvvəl Efiopiyanın Somaliland ilə imzaladığı memorandumla bağlı münaqişə nəticəsində kəsilən diplomatik münasibətləri tam bərpa etmək barədə razılığa gəliblər.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə Somali və Efiopiya liderləri arasında Əddis-Əbəbədə keçirilən danışıqların yekunlarına dair bəyanatda deyilir:
"Tərəflər hər iki ölkədə diplomatik missiyaları bərpa etməklə ikitərəfli münasibətləri bərpa etmək və gücləndirmək barədə razılığa gəliblər".
Qeyd edildiyi kimi, danışıqlar zamanı Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd və Somali Prezidenti Həsən Şeyx Mohamud ikitərəfli münasibətlər, xüsusilə təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, ticarət və investisiya sahələrində əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Onlar Ankara bəyannaməsinin sülh yolu ilə nizamlanmasına dair müddəalarının həyata keçirilməsini sürətləndirmək barədə razılığa gəliblər.
Efiopiya ilə Somali arasında gərginlik 2024-cü ilin əvvəlində Efiopiya və Somaliland arasında Somalinin separatçı bölgəsi olan Somalilendin müstəqil dövlət kimi tanınması müqabilində Efiopiyaya Qırmızı dənizə çıxış imkanı verən saziş imzaladıqdan sonra artıb. Somali müqavilənin hüquqi cəhətdən etibarsız olduğunu bildirib.