Çin qızıl almağa başladı - Rekord BAHALAŞMA
Çin qızıl almağa başladı - Rekord BAHALAŞMAÇin Xalq Bankının 6 aylıq fasilədən sonra qızıl alışlarına başlaması, qızıl qiymətlərində artıma səbəb olub.
KONKRET.az xəbər verir ki, həftənin ilk günündə qızılın unsiya qiyməti 0,6% artıb, gram qızıl isə 2.968 lirəyə yüksəlib.
Qızıla Çin təsiri
İki həftə ardıcıl həftəlik enişdən sonra qızıl qiymətləri yeni həftəyə artımla başlayıb. Bu səhər qızılın unsiya qiyməti 0,6% artaraq 2.648 dollara çatıb.
Qızıl qiymətləri noyabr ayında ABŞ seçkilərində Donald Trampın qələbəsindən sonra 5% azalmışdı. Bu, iyun ayından bəri qeydə alınan ilk aylıq eniş idi. Trampın iqtisadi siyasətlərinin dolları gücləndirəcəyinə dair gözləntilər qızıl satışlarını artırmışdı.
Qızılın unsiya qiyməti oktyabr ayının sonunda 2.790 dollarla tarixi zirvəsinə çatmışdı. Noyabr ayında baş verən azalmaya baxmayaraq, 2024-cü ilin ümumi göstəricisi ilə unsiya qiyməti 29% artım göstərib.
Gram qızıl isə oktyabrda 3.076 lirəyə qədər yüksəlmişdi. Zirvədən düşməsinə baxmayaraq, 2024-cü ildə gram qızıl 51,6% dəyər qazanıb.