Dollar getdikcə ZƏİFLƏYİR: Bu valyuta üçün də FÜRSƏT YARADIR
ABŞ prezidenti Donald Trampın qlobal ticarət sistemini sarsıtması dolların etibarlılığını şübhə altına alıb və avro üçün fürsət pəncərəsi açıb.
KONKRET.az ajans.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "New York Times" xəbərdarlığı edib.
Bir çox ekspertlərin Vaşinqtonun gözlənilməz ticarət siyasətinin yaratdığı qeyri-müəyyənliyin tezliklə aradan qalxacağına şübhə etdiyini xatırladıb. Bu arada, Aİ rəsmiləri avrodan istiqraz bazarına kimi Avropa aktivlərinə investorları cəlb etmək potensialını görüblər. Vəsaitlərin artıq Aİ iqtisadiyyatına axmağa başladığının bir göstəricisi odur ki, aprelin əvvəlindən avronun dollara nisbətdə 5,4 faiz bahalaşması, 2021-ci ilin sonundan bəri ən yüksək səviyyəsi olan 1,13 dolları ötüb.
Avronun investorlar dollardan uzaqlaşdıqca diqqəti artıracaq üç aktivdən biri olacağı gözlənilir. Digər ikisi isə kəskin bahalaşaraq 1 troya unsiyası üçün 3300 dolları ötmüş qızıl və dollar qarşısında təxminən 7 faiz bahalaşan İsveçrə frankıdır.
Bundan əlavə, investorlar üçün ən üstün perspektiv Almaniya tərəfindən təxminən bir trilyon avro dəyərində əlavə dövlət istiqrazlarının buraxılmasıdır. Bu qiymətli kağızlar avro ilə ifadə olunan ən təhlükəsiz aktivlər hesab olunur.
Bundan əvvəl Trampın dolları cəmi 100 gündə yarım əsrin ən pis səviyyəsinə çatdıra bildiyi bildirilirdi. ABŞ dolları indeksi yanvarın 20-dən aprelin 25-dək demək olar ki, 9 faiz itirib.