"Əliyev Ermənistana maliyyə dəstəyi təklif etdi, mən vasitəçi oldum" - Lukaşenko SİRLƏRİ AÇDI
Belarus prezidenti:"Fransa Ermənistanı çiynində daşımayacaq"
Belarus prezidenti Aleksandr Lukaşenko bu gün keçirilən parlament seçkilərində səs verdikdən sonra jurnalistlərin suallarını cavablandırıb.
Belarus prezidenti vaxtilə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin sülh yolu ilə həlli istiqamətində vasitəçi rolunu oynamasından danışıb. Bu barədə "BELTA" xəbər verib. Lukaşenkonun sözlərinə görə, İlham Əliyev bir neçə il ərzində sülh yolu ilə nizamlanmaya çağırış etməklə yanaşı, Ermənistan tərəfinə maliyyə dəstəyi də təklif edib: "Mən özüm də bilmədən vasitəçi oldum – Bakıdan İrəvana getdim və bu təklifi çatdırdım. Azərbaycan zəngin ölkədir. Ermənistan iqtisadiyyatına milyardlarla dollara qədər investisiya təklifi vardı… Bu məsələnin sülh yolu ilə həlli üçün çoxlu təkliflər olub".
Lukaşenko deyib ki, Ermənistanın əvvəlki rəhbərliyi sülh yolu ilə nizamlanmaya razı olmayıb və problemli məsələlər yığılıb qalıb: "Bütün bunlar Nikol Vovayeviç Paşinyanın, onun hökumətinin üzərində qalıb. Baş verənlərə görə əslində onun günahı azdır. Amma bu problemi həll etmək lazım idi " deyə, – Belarus dövlətinin başçısı bildirib.
"Yaxşı, biz müharibəni başa vurduq. Bizim mövqeyimiz necə olmalıdır? Ermənilər bizim əzizlərimiz, əziz xalqımızdır. Azərbaycan yad ölkədir? Ona görə də bu vəziyyətə düşdük. KTMT-nin bu münaqişəyə cəlb edilməsi üçün heç bir səbəb yox idi ", – Lukaşenko vurğulayıb.
O, bu mövzunun bir neçə dəfə müzakirə olunduğunu və KTMT-nin bütün üzvləri üçün Azərbaycanın xarici ölkə olmadığını qeyd edib: "KTMT-də çoxlu müsəlman ölkələri var. Bunu siz də başa düşürsünüz. Bu qismən müvafiq mövqedir. Üçüncüsü, bizim Ermənistan özü Azərbaycanla arasındakı müharibəyə qarışmağımızı istəyirdimi? Hesab edirəm ki, Azərbaycan və Ermənistan, təəssüf ki, müharibə yolu ilə sonda məsələnin düzgün həllinə gəliblər".