Emin Əmrullayev: 'Azərbaycan elminə ayrılan maliyyə azdır
Emin Əmrullayev: 'Azərbaycan elminə ayrılan maliyyə azdır"Azərbaycan elmini birləşdirib inteqrasiyasına nail olmalıyıq".
azxeber.com APA-ya istinadən xəbər verir ki, bunu elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev AMEA-nın Ümumi yığıncağında çıxışı zamanı deyib.
"İstəyiriksə ki, milli elmimiz dünyada görünsün, bu birlik, əməkdaşlıq mütləqdir. Fərdi elm olmur, elm birlik fonunda olur", - o deyib.
Nazir Azərbaycan elminə ayrılan maliyyənin az olduğunu bildirib:
"Bu o qədər uzun müddət belə olub ki, birdən-birə maliyyə artırılsa, nəticə əldə edilməyəcək".
Nazir qeyd edib ki, ali təhsil müəssisəsində nə qədər çox tələbə varsa, o qədər çox maliyyə var. Bu da rəqabətə yol açır.
"Elm və Təhsil Nazirliyi olaraq, 2024-cü il üçün tabeliyimizdəki ali təhsil müəssisələrinə reytinqlərinin yaxşılaşması üçün 8 milyon manatın ayrılması təmin edilib. 2026-cı ilə Azərbaycanın 3 ali təhsil müəssisəsi 800 ən yaxşı ali təhsil müəssisəsi sırasına düşməlidir. Biz bunu planlaşdırırıq", - nazir deyib.