Ermənilərin YENİ ŞOUSU - Azərbaycan reallığı qarşısında yenə məğlub oldular - NÜANSLAR
Ermənilərin YENİ ŞOUSU - Azərbaycan reallığı qarşısında yenə məğlub oldular - NÜANSLARErmənistan-Rusiya münasibətlərinin kəskinləşməsi regionda qərbyönlü qüvvələrin əl-qolunu açıb. Cənubi Qafqazdan Rusiyanın sıxışdırılmasında maraqlı olan həmin qüvvələr, eyni zamanda, Fransa və Almaniyanın təqaüdə çıxan polislərinin müşahidə missiyasına ümid bağlayırlar. Məsələ isə məcrasından çıxır və Rusiya regionda qalmaq üçün bütün vasitələrdən istifadə edəcək.
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən Siyasi və Hüquqi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Xəyal Bəşirov bildirib ki, Ermənistan Cənubi Qafqazda havadarlarına arxayın olaraq gərginliyi artırır:
Ermənilərin YENİ ŞOUSU - Azərbaycan reallığı qarşısında yenə məğlub oldular - NÜANSLAR"Hər dəfə növbəti təxribatların törədilməsi, Azərbaycana qarşı əsassız ittihamların səsləndirilməsi, Laçinda blokada, Xankəndidə humanitar böhran şousu və bir sıra digər addımlarla Azərbaycana təzyiq göstərmək istəyirdi. Bu və digər proseslər Azərbaycanı lokal xarakterli antiterror tədbirləri keçirməyə məcbur etdi. Ermənistanın öz ərazisini siyasi, diplomatik və hərbi plasdarma çevirməsi Rusiya ilə münasibətlərin gərginləşməsinə səbəb olub. Təbii ki, həmin plasdarmı təşkil edən qüvvələr Rusiyaya qarşı olan qüvvələrdir. Rusiya ilə Ermənistan arasında münasibətlərin gərginləşməsinin kulminasiya nöqtəsi Nikol Paşinyanın arvadının Ukraynaya humanitar yardım aparması və Ermənistan parlamentində Roma statutunun təsdiqi ilə bağlı prosesin başlanması idi. Ritorika antirusiya xarakteri daşıyır, Rusiyaya qarşı fikirlər səsləndirilir. Artıq Ermənistan hakimiyyəti açıq şəkildə Rusiyanı pisləyir, müttəfiqindən imtina etdiyini bəyan edir, Qərbyönlü siyasət yürüdür. Bu da Rusiyanın təpkisinə səbəb olur, münasibətlərin kəskinləşməsinə gətirib çıxarır və regiondakı proseslərə müsbət nəsə vəd etmir".
Politoloq qeyd edib ki, Azərbaycanın əsas istəyi Cənubi Qafqazda sülhün bərqərar olmasıdır. "Amma hazırkı məqamda görünən odur ki, Ermənistan bunu istəmir və buna qarşıdır. Ermənistan investisiyaların yatırılması ilə bağlı prosesin qarşısını alan bütün addımları atır. Təbii ki, bu da regionda gərginliyi artırır".
Qarabağdan ermənilərin kütləvi köçünə isə Xəyal Bəşirov belə münasibət bildirib: "Ermənilərin Qarabağı kütləvi tərk etməsi Azərbaycanın marağında deyil. İkinci Qarabağ müharibəsi bitən gündən bu günə qədər Prezident İlham Əliyev başda olmaqla, bütün rəsmi şəxslər bildirib ki, həmin insanların Azərbaycan vətəndaşı olması üçün dövlət səviyyəsində təminat verilir. Qarabağ ermənilərinin konstitusion hüquqları, təhlükəsizliyi Azərbaycan dövləti tərəfindən qorunacaq. Bununla bağlı bizim mövqeyimiz bəllidir. Amma təəssüflər olsun ki, bu gün yeni oyunlar qurulur və Azərbaycanın lokal xarakterli antiterror tədbirlərini həyata keçirməsindən sonra guya onların hürkməsi və Azərbaycan ərazisindən çıxarılması ilə bağlı növbəti şou yaradılıb. Bu da təbii ki, Azərbaycanın deyil, həmin məkrli qüvvələrin maraqlarına xidmət edir. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra bizim reinteqrasiya istiqamətində dəfələrlə atdığımız addımlar, dialoq təşkil etməyimiz onu göstərir ki, Azərbaycan birmənalı şəkildə reinteqrasiyanın tərəfdarıdır".
Politoloqun sözlərinə görə, ölkəmiz ermənilərin reinteqrasiyası ilə paralel olaraq Ermənistandan beynəlxalq hüquq çərçivəsində qərbi azərbaycanlılarla dialoq təşkil edilməsini və onların Ermənistan cəmiyyətinə reinteqrasiyasının həyata keçirilməsini də tələb edir".