Gürcüstanda "NATO-Gürcüstan Təlimi 2025" başlayıb, Azərbaycan da iştirak edir
Gürcüstanda Gürcüstanın Müdafiə Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə "NATO-Gürcüstan Təlimi 2025" Krtsanisidəki Birgə Təlim və Qiymətləndirmə Mərkəzində (JTEC) rəsmi olaraq start götürüb.
Bu barədə ölkənin Müdafiə Nazirliyi məlumat yayıb.
Təlimin açılış mərasimində Gürcüstan müdafiə nazirinin müavini Giorgi Liluaşvili, Müdafiə Qüvvələrinin komandan müavini general-mayor Zaza Çxaidze, NATO-nun hərbi əlaqələndiricisi polkovnik Berat Telli çıxış edərək iştirakçıları təbrik edib və onlara təlimlərdə uğurlar arzulayıblar. Onlar çıxışlarında bu təlimlərin regional təhlükəsizliyin və NATO-Gürcüstan tərəfdaşlığının inkişafı baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər.
Mərasimdə, həmçinin Gürcüstan müdafiə nazirinin müavini Qriqol Qiorqadze, briqada generalı İrakli Çiçinadze, Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələri, NATO-nun Əlaqələr Bürosunun rəhbəri Aleksandr Vinnikov və NATO Avropa Qüvvələr Birliyinin (SACEUR) nümayəndələri iştirak ediblər.
Bu, Gürcüstanda üç ildən bir keçirilən NATO-Gürcüstan birgə təlimləri silsiləsində dördüncü belə təlimdir. Təlim kompüter dəstəyi ilə briqada səviyyəsində keçirilən komanda-qərargah məşqlərindən ibarətdir və məqsədi çoxmillətli briqada bölmələrinin böhran əməliyyatlarının planlaşdırılması və icrası üzrə hazırlıq səviyyəsinin artırılmasıdır.
Qeyd edilib ki, "NATO-Gürcüstan Təlimi 2025" NATO tərəfindən hazırlanmış xüsusi ssenariyə və prosedurlara əsasən təşkil edilir. Təlimlərdə NATO-ya üzv və tərəfdaş olan 17 ölkə iştirak edir. İştirakçılar arasında Azərbaycan da yer alır. Azərbaycan hərbçiləri Gürcüstanla yanaşı, Bolqarıstan, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İtaliya, Litva, Polşa, Slovakiya, Türkiyə, Böyük Britaniya, ABŞ, Moldova, Ermənistan və Tunis nümayəndələri ilə birlikdə təlimlərə qatılıb.
Çoxmillətli təlimlərə bir sıra beynəlxalq təşkilatlar və bölmələr də cəlb olunub. Təlimlər çərçivəsində Xüsusi Əməliyyatlar Batalyonu, Hərbi Polis Batalyonu, Partlayıcı Sursatların Zərərsizləşdirilməsi (EOD) bölmələri, Hərbi Tibb Şirkəti və 1-ci Piyada Briqadasının tabeliyindəki qüvvələrin hazırlıq səviyyəsi qiymətləndiriləcək.
Təlim, həmçinin NATO-Gürcüstan Əsas Paketi (SNGP) çərçivəsində müəyyən edilən altı sahədə – NATO-Gürcüstan Birgə Təlim və Qiymətləndirmə Mərkəzi, hərbi mühəndislik, hərbi polis, hərbi tibb, xüsusi əməliyyat qüvvələri və standartlaşdırmada əməkdaşlığı dəstəkləyir.