Hakan Fidandan SƏRT SÖZLƏR: "PKK Suriyadan ya könüllü çıxacaq, ya da..."
Hakan Fidandan SƏRT SÖZLƏR: Türkiyənin xarici işlər naziri Hakan Fidan, Qətərin paytaxtı Dohada Qətər Baş naziri və Xarici işlər naziri Şeyx Məhəmməd bin Əbdürrəhman Al Sani ilə görüşüb. Görüşdən sonra təşkil olunan birgə mətbuat konfransında Hakan Fidan mühüm açıqlamalar verib.
KONKRET.az xəbər verir ki, Fidan çıxışında PKK-nın silahı buraxmalı olduğunu və bölgədə normallaşmanın qarşısında maneə olmamalı olduğunu vurğulayıb:
"Suriya necə DEAŞ-dan təmizləndisə, PKK da sistemdən çıxarılacaq. Ya öz xoşu ilə, barış və sülh içində bölgədən çəkiləcək, ya da başqa cür çıxacaq," – deyə o bildirib.
"Ədalətli və davamlı həllin əsası iki dövlətli həll modelidir"
Hakan Fidan Türkiyə ilə Qətər arasındakı münasibətlərin bölgənin sabitliyinə töhfə verdiyini qeyd edərək bildirib:
"İkili ticarət həcmi günbəgün artır. Qlobal və regional məsələlərdə sıx məsləhətləşmələri davam etdiririk. Gündəmimizin əsas maddəsi yenə Qəzza oldu. İki aydır Qəzzaya humanitar yardım getmir. Filistin tərəfi hərtərəfli atəşkəsə hazır olduğunu bildirib. Bu mərhələdə İsrailin barışa məcbur edilməsi şərtdir. Biz dəstəyimizi davam etdirəcəyik."
Fidan həmçinin vurğulayıb ki, bölgədə davamlı sülhün təmin olunması üçün iki dövlətli həll vacibdir və bu istiqamətdə səylərini davam etdirəcəklər.
"Qətərlə sıx dialoqu davam etdirəcəyik"
Nazir görüşlərdə Suriya məsələsinin də müzakirə edildiyini deyib:
"Suriya xalqının acılarını azaltmaq üçün birlikdə çalışırıq. Suriya ilə bağlı Türkiyə və Qətər sanksiyaların ləğvi üçün cəhdlər edir. Suriya torpaq bütövlüyünə dəstəyimizi bir daha təkrarladıq."
Fidan bildirib ki, Suriyanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü hədəf alan hər hansı təşəbbüsü qəbul etmirlər və Suriya Anayasının bütün inanc qruplarına bərabər şərait yaratmasını istədiklərini vurğulayıb.
"İsrailə təzyiq vacibdir"
Hakan Fidan İsrail-Filistin məsələsinə də toxunaraq qeyd edib:
"İki dövlətli həllə əsaslanan bir razılaşma masada olarsa, Həmasın bunu daha asan qəbul edəcəyi gözlənilir. ABŞ və digər aktorların səyləri vacibdir. İsrailə təzyiq edilməlidir ki, bölgədə qalıcı sülh üçün şərait yaransın."