İnternetlə depressiya arasında hansı əlaqə var?
Avstraliya, Böyük Britaniya və Malayziyadan olan beynəlxalq alimlər qrupu tərəfindən aparılan araşdırma nəticəsində məlum olub ki, kompüterlər, noutbuklar və smartfonlar yeniyetmələr arasında yuxululuğa və depressiya əlamətlərinə səbəb olur.
Tədqiqatçılar belə qənaətə gəliblər ki, ekran qarşısında həddindən artıq vaxt keçirmək 10-19 yaş arası gənclərin sosial qarşılıqlı əlaqəsinə mənfi təsir göstərir.
Alimlər həmçinin qeyd ediblər ki, qadcetlərdən həddindən artıq istifadə gənclərin rifahına mənfi təsir göstərir. Əsas problemlərdən biri yeniyetmələrin internetdə keçirdikləri vaxtın strukturunun olmamasıdır. Valideynlər kompüter oyunlarına məhdudiyyətlər qoya bilsələr də, veb-sörfinqdə məhdudiyyətlər çox vaxt qoyulmur və nəticədə yeniyetmə real vaxtdan kənara çıxaraq internetdə saatlarla dolaşır.
Elm adamları yeniyetmələri onlayn məkandan çıxarmağın bir neçə yolunu təklif ediblər. Tədqiqatçıların fikrincə, yeniyetmələrə yuxu gigiyenasını öyrətmək və gecələr qadcetlərdən tamamilə imtina etmək lazımdır. Onları dərsdən sonra fəaliyyətə cəlb etmək də vacibdir ki, smartfon və kompüterlərdən uzaq vaxt keçirə bilsinlər.
İnternetdən şüurlu istifadə də vacibdir. Yeniyetmələr internetdə keçirdikləri vaxtları məhdudlaşdırmağı və ondan daha məhsuldar istifadə etməyi öyrənməlidirlər. Sosial mediada dayanmadan iştirak əvəzinə, onlar yeni bacarıqlar öyrənə və ya onlayn kurslarda iştirak edə bilərlər.