İranın müvəqqəti prezidenti KİMDİR? - DOSYE
İranın müvəqqəti prezidenti KİMDİR? - DOSYEİranın birinci vitse-prezidenti Məhəmməd Moxber təyyarə qəzasında həlak olan prezident İbrahim Rəisinin səlahiyyətlərini müvəqqəti icra edəcək.
KONKRET.az xəbər verir ki, İran konstitusiyasına görə, o, 50 gün ərzində yeni prezident seçkiləri başa çatana qədər bu vəzifədə çalışacaq.
Məhəmməd Moxber 1955-ci ildə Dizful şəhərində anadan olub. Onun atası Şeyx Abbas bir müddət şəhər məscidində cümə imamı olub. Moxber Şahid Beşehti Universitetində beynəlxalq hüquq üzrə fəlsəfə doktoru və Dizful Universitetində idarəetmə üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsinə yüksəlib.
2010-cu ildə Avropa İttifaqı Məhəmməd Moxberə "nüvə silahları və ya ballistik raketlərlə bağlı fəaliyyətlərdə" iştirak etdiyinə görə sanksiyalar tətbiq edib. İki ildən sonra o, siyahıdan çıxarılıb.
COVID-19 epidemiyası zamanı cənab Moxber İranda koronavirus peyvəndi hazırlayan Setad Fondunun əsas bölmələrindən biri olan Barkat Bilik İnstitutuna rəhbərlik edib.
8 avqust 2021-ci ildə İbrahim Rəisinin prezident seçilməsindən sonra Məhəmməd Moxber İranın birinci vitse-prezidenti təyin edilib. O, keçmiş prezident Rəisi kimi, bütün hökumət işlərində son söz sahibi olan Ali Rəhbər Əli Xamneyiyə yaxın adam hesab olunur.
2022-ci ilin oktyabrında Məhəmməd Moxber hökumət nümayəndə heyətinin tərkibində II Xəzər İqtisadi Forumunda iştirak etmək üçün Moskvaya gəlib. "Reuters"in məlumatına görə, Tehran bundan sonra Rusiya silahlı qüvvələrinə yer-yer raketləri və əlavə pilotsuz təyyarələr verməyə razılaşıb. Lakin, bu məlumatın rəsmi təsdiqi yoxdur.
Mohammad Mokhber bir sıra elmi nəşrlərin, o cümlədən "Dünyanın ən yaxşı iqtisadçıları" (2012), "Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Nizamnaməsində cəzanın əsaslandırılması" (2013), "İqtisadi İnkişafa ədalətli yanaşma" (2014) kimi elmi əsərlərin müəllifidir.