Kapital Bank-ın kredit portfeli sağlamdır
Xəbər veridiyimiz kimi, bu gün Kapital Bank-ın 2023-cü ilin yekunları və2024-2026-cı illər strateji dövrünə dair mətbuat konfransı keçirilib.
azxeber.com xəbər verir ki, mətbuat konfransında çıxış edən bankı İdarə Heyətinin üzvü, Baş Risk İnzibatçısı Cavid Mirzəyev "Problemli kreditlərlə bağlı nə deyə bilərsiniz? Bu mövzu bankın portfelində hansı həcmdə yer turur?" sualına belə cavab verib:
"Kapital Bank-ınkredit portfeli sağlamdır. Bunu rəqəmlər və göstəricilərə əsasən deyirəm.2023-cü ildə problemli kredit portfelin ümumi portfelə nisbəti 2.04% dir.(2022-ci ildə 2%)
Əgər kreditportfelini müştəri əsasında təhlil etsək, deyə bilərəm ki, dövlətlə bağlı müəssisələrəverilmiş kreditlər üzrə göstəricimiz 0.02% olmaqla minimum həddədir. Bu rəqəm2022-ci illə müqayisədə dəyişməyib. Fərdisahibkarlara verilmiş kreditlər üzrə problemli kredit portfelində 2022-ci illəmüqayisədə kifayət qədər sağlamlaşma müşahidə olunur. Belə ki, bu seqment üzrəportfelin yalnız 1.53%-ü problemli kreditlərdən ibarətdir. Özəl müəssisələr üzrəkredit portfelinin 1.37%-i , fiziki şəxslər üzrə kreditlərin isə 3.28%-iproblemli kreditlərin payına düşür. Bu göstəricilər isə kifayət qədər sağlamportfelə sahib olduğumuzu deməyə əsas verir" deyə bildirb.