Makron iki ölkə prezidenti ilə QəzzadakI vəziyyəti müzakirə etdi
Makron iki ölkə prezidenti ilə QəzzadakI vəziyyəti müzakirə etdiFransa prezidenti Emmanuel Makron Fələstin prezidenti Mahmud Abbas və İsrailin baş naziri Binyamin Netanyahu ilə telefon danışığı olub.
azxeber.com xarici mətbuata istinadən xəbər verir ki, Yelisey Sarayından verilən açıqlamada Fransa prezidenti Emmanuel Makron Mahmud Abbas və Binyamin Netanyahu arasında telefon danışığı baş tutduğu bildirilib. Danışıq əsnasında humanitar atəşkəs və İordan çayının qərb sahili məsələsi müzakirə edilib.
Bildirilib ki, Makron Mahmud Abbas ilə danışıq zamanı İordan çayının qərb sahilində mülki fələstinlilərə qarşı zorakılığı pisləyib və İsrail hakimiyyətindən bu vəziyyətə son qoymasını istəyib. Hər iki prezident İordan çayının qərb sahilini zəiflədəcək heç bir şey etməməyin vacibliyi barədə razılığa gəliblər.
Prezident sarayından verilən rəsmi açıqlamada Makronun bölgədə dərhal humanitar atəşkəsin yaradılmasının və bunun daha sonra atəşkəsə çevrilməsinin vacibliyini vurğuladığı da bildirilib. Makron Netanyahuya İordan çayının qərb sahilində mülki Fələstinlilərə qarşı şiddətin artmasından narahat olduğunu və bu vəziyyəti pislədiyini söyləyib.
Makron Qəzzadakı vəziyyətin bölgəyə sıçramasının qarşısının alınması lazım olduğunu vurğulayıb.
Siyasi     Baxılıb: 349   Tarix: 21 noyabr 2023
yeni xeberler son xeberler azerbaycan xeberleri ensonxeberler son xəbərlər azərbaycanda bugunun xeberleri cəbhədən canlı