Misir Mərdanov Elm və Təhsil Nazirliyinin "Tiktok" müsabiqəsi haqda danışdı
Xəbər verdiyimiz kimi, TikTok sosial media platforması Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə #AzərbaycanMüəllimləri adlı milli müsabiqəyə start verir.
İlk dəfə keçirilən müsabiqədə ümumi təhsil, ali təhsil, eyni zamanda orta ixtisas və peşə təhsili müəssisələrinin müəllimləri iştirak edə bilərlər.
Bəs Azərbaycan müəllimləri üçün bu cür müsabiqənin keçirilməsinə ehtiyacı varmı?
Mövzu ilə bağlı azxeber.com-a açıqlama verən keçmiş təhsil naziri Misir Mərdanov bu müsabiqənin xeyirli bir iş olmadığını deyib:
"Sosial şəbəkədə müəllimlər üçün bu tip müsabiqənin keçirilməsi xeyirli bir işə oxşamır. Çünki ola bilər ki müəllim bu işdən başı yaxşı çıxan birinə onun üçün kontent hazırlamaqla bağlı sifariş versin. Bu isə həqiqəti əks etdirməyəcək. Belə halların olması da qaçılmaz faktdır. Mənə belə gəlir ki, biz hələ belə bir müsabiqəyə hazır deyilik. Mən belə hesab edirəm ki, bəlkə daha yaxşı başqa şeylər düşünmək olardı. Hələlik bu haqda bir şey demək çətindir. Ancaq bunun çox da xeyirli olacağına inanmıram"
Azərbaycan müəlliminin dərs prosesini videoya çəkib, sosial şəbəkədə paylaşmasına ehtiyac varmı? sualına isə Misir Mərdanov belə cavab verib:
"Əgər müəllim özü hazırlayıb, nümunəvi dərs prosesini çəkib, təqdim etsə və digər müəllimlər də ondan yararlansalar bunu müsbət hal hesab etmək var. Əgər belə olsaydı bu eyni zamanda müəllimlərin bu ixtisasının artırması, bilik və bacarığının yüksəldirməsi istiqamətində də yaxşı bir iş olardı. Ancaq olacaqmı, onun haqqında əvvəlcədən nəsə söyləməyə şəxsən mən çətinlik çəkirəm".