Paşinyan: "KTMT-yə üzvlüyü dayandırmaq barədə hər an qərar qəbul edə bilərik"
Paşinyan: Cənubi Qafqazda siyasi şərtlər dəyişib və geosiyasi durum başqa məcarada inkişaf edir. 44 günlük müharibədən sonra bölgədə vəziyyəti tam nəzarətə götürən Azərbaycan tərəfinin diqtəsini bəzi hallarda qəbul etmək istəməyən Ermənistan yeni müttəfiq axtarışındadır. Ermənistan hesab edir ki, rəsmi Moskva hadisələrə passiv reaksiya verir. Yaranan narazılıq, Ermənistan-Rusiya münasibətlərindəki ziddiyyətlər Ermənistanı Qərbə doğru sürükləyir.
Rusiya bundan narahatdır və rəsmi Moskva hesab edir ki, ermənilər müttəfiqini dəyişmək üçün yollar axtarır. Ermənilər isə yeni müttəfiq axtarışını Rusiyanın müqavilələrlə təsbit olunmuş təhlükəsizlik təminatlarının yerinə yetirilməməsi ilə əlaqələndirir.
Son vaxtlar Ermənistanın qərbə yaxınlaşması müşahidə olunduqca Rusiya məsələdən narahatlığını ifadə edir. Ermənistanın Qərbdə ən böyük dəstəkçisindən hesab olunan Fransa düşmən ölkəyə silah göndərir və onlara hərbi-siyasi dəstəyini əsirgərmir.
Bir neçə gün əvvəl Fransa xarici işlər nazirinin "Ermənistanı bütün sahələrdə dəstəkləyirik" bəyənatı, ardından müdafiə naziri Suren Papikyanın Parisə səfəri Rusiyada narahatlıqla qarşılanıb. Fransa və Ermənistan müdafiə nazirlərinin hansı məsələləri müzakirə etdiklərini təxmin etmək çətin deyil. Deməli, rəsmi Moskvanın narahatlığına əsaslar var. Ermənistan qərbin əliylə Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırmaqda israrlıdır.
Dünən ABŞ-ın hərbi nümayəndə heyətinin İrəvana səfərini də Moskva diqqətdə saxlayır. Əndazənin aşıldığı qənaətinə gələn ruslar hesab edir ki, Ermənistan onlara etimad etmir. Ard-arda atılan bu addımlar Rusiyanın maraqlarına ziddir və bölgədə Rusiyanın varlığını sual altına alır. Amma ermənilər ərazilərində Rusiyanın hərbi bazasının varlığını unudurlar. Onu da unudurlar ki, İran və Türkiyə ilə sərhədlərinə ruslar nəzarət edir. Zvartnos hava limanının sərhəd keçid məntəqəsi Rusiyanın nəzarəti altındadır. Ermənistan qərbin tezliklə onları Rusiyanın əlindən alacağına ümid edir.
İkinci Qarabağ müharibəsi başa çatandan sonra tərəflər Ermənistan ordusunu Rusiya modeli üzrə yenidən qurmağı planlaşdırırdı. Amma Rusiyanın Ukraynada apardığı müharibədə və üzləşdiyi dəhşətli faciələrdən sonra ermənilər mövqelərini dəyişdilər. İndi "böyük qardaşlarından" üz döndərməyə cəhd edən Ermənistan Qərbə üz tutb. Dünən İrəvana gələn amerkalılarla danışıqlardan sonra bəlli olub ki, Amerika hərbiçiləri Ermənistanda peşəkar kiçik zabitlərin hazırlanması prosesini həyata keçirəcəklər.
Ümumiyyətlə, 2018-ci ildə Ermənistanda hakimiyyət dəyişdikdən sonra qərbyönlü hesab edilən Nikol Paşinyan Rusiyanın Ermənistanla bağlı siyasətini kəskin tənqid edib. Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığın artırılması üçün addımlar atıb. Erməniləri narazı salan məqam Rusiya və KTMT-dən istədikləri dəstəyi ala bilməmələridir.
Rusiyadan küskün Ermənistan unudur ki, onlar ağız büzdükləri dövlətin forpostudur və Rusiyada milyonlarla erməni miqrant var.
Ermənistanın daha bir hədəfi KTMT-dən çıxmaqdır. Nəzərə almalıyıq ki, kollektiv Qərblə əməkdaşlığa ən böyük əngəl Ermənistanın KTMT-yə üzv olmasıdır. Rusiyanın nəzarətində olan hərbi-siyasi blokdan çıxmaq planlarını Ermənistan hakimiyyəti mərhələ-mərhələ yerinə yetirir. Amma buna nail olacaqları təqdirdə ciddi itkilərlə üzləşə bilərlər. Görünür qərbdəki tərəfdaşların köməyinə arxalanan Ermənistan "sudan quru çıxacağına" əmindir.
Nikol Paşinyanın mayın 22-də keçirdiyi mətbuat konfransında: "Mən istisna etmirəm ki, Ermənistan KTMT-yə üzvlüyünü dayandırmaq və ya dondurmaq barədə qərar qəbul edə bilər" – deməsi də Ermənistanın hər an KTMT-dən çıxa biləcəyinə işarədir.