Polşa Olimpiadanı boykot edə bilər
Polşa Olimpiadanı boykot edə bilər"Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi (BOK) Rusiya və Belarus idmançılarının yarışlarda iştirakına icazə verərsə, 2024-cü il Olimpiya Oyunları boykot edilməlidir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bunu Polşa xarici işlər nazirinin müavini Pavel Yablonski RMF radiostansiyasının efirində bəyan edib.
"Əgər Rusiya və Belarus idmançıları 2024-cü il Olimpiya Oyunlarına buraxılarsa, biz bu oyunları sadəcə olaraq boykot etməliyik. Belə oyunlarda iştirak etməməliyik. Bu, BOK-a göstərməli olduğumuz təzyiqdir. Bu, mənim fikrimdir, idman birlikləri hökumətdən müstəqil olduqları üçün öz qərarlarını verəcəklər. Ancaq hamını belə bir qərar verməyə çağıracağam",- XİN rəsmisi deyib.
Qeyd edək ki, yanvarın 25-də BOK Rusiya və Belarus idmançılarının hələ müəyyən edilməmiş bir sıra ciddi şərtlərlə beynəlxalq yarışlara qayıtmasına icazə verib, lakin bu barədə danışmağın hələ tez olduğu bildirilib.
Ukrayna və Böyük Britaniya da daxil olmaqla bir sıra ölkələr rusiyalıların və belarusların turnirlərdə iştirakına qarşı çıxıblar, lakin BOK əksər idman təşkilatlarının, o cümlədən Milli Olimpiya Komitələrinin bütün beş qitə assosiasiyasının onun mövqeyini dəstəklədiyini bildirib.