Qırmızı şərab hər zaman ürəyə faydalı deyil
Barselona Universitetinin və Barselona Klinik Xəstəxanasının alimləri müəyyən ediblər ki, Aralıq dənizi pəhrizinə əməl etsəniz, qırmızı şərab ürək-damar xəstəlikləri riskini azalda bilər – bitki mənşəli qidalar, balıq və qoz-fındıqların xeyrinə fast food və şirniyyatlardan uzaq durun.
KONKRET.az xəbər verir ki, araşdırmada ürək-damar xəstəliyi olmayan və eksperimentin əvvəlində 2-ci tip diabeti olan 1232 könüllü iştirak edib. Yüksək qan təzyiqi, artıq çəki və ürək-damar xəstəliyinə irsi meylli xəstələrin məlumatları da nəzərə alınıb.
Bütün iştirakçılar zeytun yağı, tərəvəz, meyvə, qoz-fındıq və balıq istehlakını nəzərdə tutan Aralıq dənizi pəhrizinə riayət ediblər. Şərab istehlakını qiymətləndirmək üçün iştirakçılar müntəzəm sidik testlərindən keçiriliblər, çünki üzümdə və şərabda olan tartarik turşusu böyrəklər tərəfindən süzülür.
Təxminən 4-5 il davam edən təqib zamanı infarkt və insult kimi 685 ürək-damar xəstəliyi hadisəsi qeydə alınıb.
Nəticələr göstərib ki, ürək-damar xəstəliklərinə tutulma riski gündə yarımdan bir stəkan şərab istehlak edənlərdə, çox nadir hallarda və ya heç içməyənlərlə müqayisədə 50 faiz aşağıdır.
Orta dərəcədə spirt istehlakı (həftədə bir qədəhə qədər və ya gündə yarım qədəhdən az) riski 38 faiz azaldır. Ancaq gündə bir qədəhdən çox içənlərdə faydalı təsir itib. (lent.az)