Rusiya artıq Cənubi Qafqazda söz sahibi deyil - Kortunovun narahatlığı
Rusiya artıq Cənubi Qafqazda söz sahibi deyil - Kortunovun narahatlığı Son hadisələr göstərir ki, kollektiv Qərb Rusiyanı Cənubi Qafqazdan sıxışdırıb çıxarmaq niyyətindədir. Əsasən, Ermənistanı öz təsir dairəsinə alan Qərb Rusiyanın dayaqlarını düşmən ölkədə zəiflətməklə məqsədinə çatmaq istəyir. Ermənistan sərhədlərinə Avropa müşahidəçilərini yerləşdirmək, Ermənistanda artan anti-Rusiya meyllərində Qərbin dəstəyi belə deməyə əsas verir.
Bu amillər rusiyalı siyasətçilərin də diqqətindən yayınmır. Rusiya Beynəlxalq Əlaqələr Şurasının elmi direktoru Andrey Kortunov da ölkəsinin Cənubi Qafqazda zəifləyən mövqeyindən narahatlığını ifadə edib:
"Cənubi Qafqazda fundamental mövqeyimiz dəyişməzdir və Rusiya hələ də status-kvonun saxlanmasında maraqlıdır. Rusiyanın Qarabağdakı hərbi kontingentinin sayı cəmi 2 min nəfərdir. Bu da Ukraynadakı qüvvələrimizlə müqayisədə heç nədir. Bununla belə, regionda geosiyasi vəziyyətin dəyişməsi də əsas faktordur. Cənubi Qafqaz digər xarici oyunçuların maraqlarının toqquşduğu məkandır. Bunlar regionda möhkəmlənmək istəyən ABŞ, Avropa İttifaqı, Türkiyə və İrandır".
Kortunov daha sonra Rusiyanın regionda təsir dairəsini itirdiyini bildirib.
"Əgər Rusiya regionda əvvəllər böyük təsirə malik və müəyyən problemlərin həllində söz sahibi idisə, indi Azərbaycan, Ermənistan və Gürcüstanın digər xarici tərəfdaşlarla əməkdaşlıq etməsi imkanlarımızı məhdudlaşdırır. Müəyyən problemlərin necə tənzimlənməsi ilə bağlı ilkin münasibətlərə yenidən baxılması zərurəti yaranır. Mənə elə gəlir ki, Rusiyanın regionda fundamental mövqeləri dəyişməyib. Rusiya status-kvonun saxlanmasında maraqlıdır", – deyə Andrey Kortunov bildirib.