Rusiya USAİD-i nə üçün qadağan edibsə, Azərbaycan da 'Rus evi'ni buna görə qadağan etdi
"Azərbaycanda "Rus evi"nin bağlanmasının səbəbləri çox aydındır və bu barədə bir neçə dəfə Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi açıqlama verib. Bəlli olub ki, "Rus evi" ümumiyyətlə Azərbaycanda hüquqi qeydiyyatdan da keçməyib. Ona görə də fəaliyyətinə son qoyulub. Əgər Rusiya doğrudan da Azərbaycanın münasibətlərdə bərəbərhüquqi münasibətlərin, dostluq münasibətlərinin tərəfdarıdırsa, bəlkə heç "Rus evi" kimi fəaliyyəti qeyri-qanuni olan və həm də şübhə doğuran bir evin bundan sonra da fəaliyyətinin davam etdirməsinə ehtiyac görməməlidir".
O bildirib ki, Rusiya USAİD-i nə üçün öz dövlətində qadağan edibsə, Azərbaycan da "Rus evi"ni bənzər səbəblərə görə qadağan edib:
"Azərbaycanda Rusiya Federasiyasının universitetlərinin filialları var. Azərbaycanda 380-dən çox, 400-ə yaxın rusdilli məktəb var. Azərbaycanda çox böyük mədəni mühit var. Azərbaycanda rus ədəbiyyatı, rus klassiklərinin əsərlərinin oynanıldığı rus dram teatrı var və s. Azərbaycanda "Rus evi"nin fəaliyyətini nə üçün dayandırdığı məlumdur. Rusiya USAİD-i nə üçün öz dövlətində qadağan edibsə, Azərbaycan da "Rus evi"ni bənzər səbəblərə görə qadağan edib".
"Belə olan təqdirdə, necə olur ki, Rusiya USAİD-ni öz ölkəsində qadağan edəndə özünü haqlı hesab edə bilir. Azərbaycan həm USAİD-i, həm də "Rus evi"ni, fəaliyyətini öz ölkəsində qadağan edəndə bu Rusiyanın xoşuna gəlmir. Axı, bütün hallarda belə yanaşma ədalətli deyil. Ona görə mən düşünürəm ki, bu məsələ yaddan çıxarılmalıdır. Dediyimiz kimi, Rusiya-Azərbaycan münasibətlərində ayrıca bir "Rus evi"nin fəaliyyət göstərməsi zərurəti yoxdur. Rusiya da bunu nə qədər tez başa düşsə, bir o qədər yaxşı olar".
Qeyd edək ki, bir neçə gün öncə Rusiyanın "Rossotrudniçestvo" agentliyinin Azərbaycanda fəaliyyəti dayandırılıb. Bu gün isə həmin "Rus evi"nin qarşısındakı binada rusdilli lövhə və yazılar sökülüb.