Rusiya və İran Bakıda "Xəzər Kuboku"nda yarışacaqlar - FOTO
Rusiya və İran Bakıda Futzal üzrə Azərbaycan millisi "Xəzər Kuboku"nda iştirak edəcək.
KONKRET.azxəbər verir ki, bu barədə Rusiya Mini-Futbol Assosiasiyasının prezidenti Emil Əliyev xəbər verib.
O, Rusiya mətbuatına müsahibəsində bildirib ki, ənənəvi "Xəzər Kuboku" turniri bu il İranda keçiriləcək:
"Onun dekabrda Tehranda keçirilməsi planlaşdırılır. Turnirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, İran və Rusiya yığmaları olacaq".
Azərbaycan əsilli prezident həmçinin növbəti "Xəzər kuboku" turnirinin ölkəmizdə təşkilini də istisna etməyib: "Bu turnir artıq Həştərxanda keçirilib. İndi növbə İrandadır. Qazaxıstan və Azərbaycan da bu turniri keçirmək istəyir".
Rusiya və İran Bakıda Emil Əliyev Rusiya millisinin beynəlxalq qurumların sanksiyası səbəbindən turnirdə iştirakında hər-hansı problemin olmayacağına ümid etdiyini bildirib:
"Ümid edirəm ki, FIFA-nın qərarı yoldaşlıq oyunlarına və ya turnirlərə şamil edilməyəcək. Əslində, "Xəzər Kuboku" beynəlxalq turnir formatında yoldaşlıq oyunlarıdır. Bugünkü sanksiyalar FIFA və UEFA-nın himayəsi altında keçirilən rəsmi yarışlara şamil edilir. Əgər İran Futbol Federasiyası turnir təşkil edib bizi dəvət edirsə… Düşünmürəm ki, FIFA hansısa ayrı federasiyaya Rusiya yığmasını dəvət etməyi qadağan etsin".
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Futzal Federasiyasının mətbuat katibi Mahal Məmmədovdan da fikir öyrəndik. O bildirdi ki, rəhbərlik səviyyəsində bu turnirin Azərbaycanda da keçirilməsi hələ 2019-cu ildə müzakirə olunub:
"İranda yarışın keçirilməsinə hələ səkkiz ay var. Bizə bu barədə rəsmi dəvət gəlməyib. İyulun 6-da dünya çempionatının əsas seçmə mərhələsinin püşkü atılacaq. Yəqin ki, bundan sonra İran tərəfindən bizə dəvət gələr.
Azərbaycanın ev sahibliyinə gəlincə, 2019-cu ildə Rusiyada ilk dəfə bu turnir keçiriləndə qərara gəlindi ki, bu dörd komanda daim iştirak etsin və hər il bir ölkədə yarış keçirilsin. 2020 və 2021-ci ildə pandemiya olduğundan, bu yarışı İranda keçirmək mümkün olmadı".