Rusiyadakı azərbaycanlılar üçün böyük təhlükə: "Ya Ukrayna müharibəsinə, ya da evinizə..."
Rusiyadakı azərbaycanlılar üçün böyük təhlükə: Rusiya Federasiyasının prezidenti Vladimir Putin əcnəbilərin ilkin hərbi qeydiyyatdan keçmə öhdəliyini yerinə yetirməməsi halında əldə etdikləri Rusiya vətəndaşlığına xitam verilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsini təsdiqləyib. Qanun Rusiya vətəndaşlığını almış şəxslərin icbari ilkin hərbi qeydiyyata alınması öhdəliyini qarşıya qoyur. Öhdəliyin yerinə yetirilməməsi isə həmin şəxlərin vətəndaşlığına xitam verilməsi üçün əsas sayılır.
Qanun layihəsinə izahatda qeyd olunub ki, Rusiya vətəndaşlığını almış hərbi xidmət yaşında olan kişilər hərbi qeydiyyatdan keçməlidirlər.
İmzalanan qanuna görə, vətəndaşların hərbi uçota alınması və vətəndaşlıq alması prosesləri sinxronlaşdırılmış şəkildə aparılacaq.
Bu qanun layihəsi ikili vətəndaşlığı olan azərbaycanlıların Rusiyadan kütləvi deportasiyasına səbəb ola bilərmi?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan hərbi ekspert Ədalət Verdiyev bildirib ki, ikili vətəndaşlıq heç bir ölkədə vətəndaşın yaşadığı ölkələrin qanunların riayət etməkdən azad etmir:
"Rusiya Prezidenti tərəfindən imzalanan bu qanun birmənalı olaraq Ukrayna ilə davam edən müharibənin məntiqi nəticəsi kimi qəbul edilməlidir. Bu Rusiya ərazisində yaşayan milyonlarla əcnəbini Ukrayna cəbhəsinə göndərmək məqsədi daşıyır. İkili vətəndaşlığı olan azərbaycanlılar hərbi qeydiyyatdan keçmək məcburiyyətində qalacaqlar. Keçməyənlər isə Rusiya vətəndaşlığından imtina edərək Azərbaycan vətəndaşlığını saxlaya, müvafiq qaydalara uyğun olaraq 90 gündən bir Rusiya ərazisini tərk etməklə yenidən qeydiyyata düşüb orada yaşamağa davam edə bilərlər. Rusiya vətəndaşlığını qəbul edənlər Rusiya ərazisində yaşayırlarsa, təbii ki, ikili vətəndaşlıq onları hərbi qeydiyyatdan, hərbi xitmətdən azad etməyəcək. Qanun təsdiqləndikdən sonra, buna riayət etməyən ikili vətəndaşlığı olan azərbaycanlılar Rusiya ərazisindən çıxarıla bilər".
Politoloq Tural İsmayılov Rusiyada yaşayan miqrantlara qarşı radikal qərarların alınacağını düşünmür:
"Rusiya ikili vətəndaşlığı olan əcnəbiləri kütləvi şəkildə müharibəyə cəlb etməyə çalışsa, böyük narazılıq yaranacaq. Kifayət qədər insan resursuna malik olan Rusiyanın tezliklə bu addımı atacağı da inandırıcı görünmür. Müharibədə iştirak etmək istəməyənlərin Rusiya ərazisindən kütləvi deportasiyası Rusiyada böyük boşluq yaradar. Hamıya bəllidir ki, Rusiya sənayesində, istehsal prosesində, biznes strukturlarında və digər sahələrdə kifayət qədər ikili vətəndaşlığı olan əcnəbilər çalışır. Onların kütləvi şəkildə deportasiyası Rusiyada böyük xaos yaradar".
Xatırladaq ki, ötən ilin 3 ayında 106 mindən çox insan Rusiya pasportu alıb. Siyahıdakı ilk yeri 44,8 min nəfərlə Tacikistan vətəndaşları tutur. 22 min Ukrayna, 8,9 min Ermənistan, 6,9 min Qazaxıstan, 5,4 min Qırğızıstan, 4,6 min Özbəkistan, 3,7 min Azərbaycan, 3 min Moldova, 2,3 min Belarus və 912 nəfər Türkmənistan vətəndaşı Rusiya vətəndaşlığını qəbul edib.
Ən son açıqlanan statistik məlumatlara görə isə Rusiyada 2 milyona yaxın azərbaycanlı yaşayır.