Şarl Mişel: "İki ölkə arasında dəmir yolu əlaqələrinin bərpası ilə bağlı mövqelər yaxınlaşır"
Azərbaycan və Ermənistan arasında dəmir yolu əlaqələrinin bərpası ilə bağlı mövqelər bir-birinə yaxınlaşır.
KONKRET.azxəbər verir ki, bunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyanla görüşdən sonra mətbuata bəyanatında Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel bildirib.
Şarl Mişel Aİ-nin bu istiqamətdə maliyyə töhfəsi verməyə hazır olduğunu vurğulayıb.
"Detalları biz hələ də aydınlaşdırmağa çalışırıq, ancaq bu mövzuda mövqelər bir-birinə yaxınlaşır və seçimlər fəal şəkildə öyrənilir. Tərəflər son iki ay ərzində regiondakı nəqliyyat və iqtisadi əlaqələrin açılması ilə bağlı aparılan müzakirələrdə aydın inkişaf əldə ediblər. Biz suverenlik, yurisdiksiya və qarşılıqlılıq prinsiplərinə hörmətlə yanaşacaq gələcək nəqliyyat tənzimləmələrinin üsullarını müzakirə etdik. Dəmir yolu əlaqələrinin inşası dərhal icra edilməlidir. Aİ maliyyə töhfəsi verməyə hazır olmalıdır. Bəzi detalların hələ də aydınlaşdırılmasına ehtiyac var, amma bu mövzuda mövqelər yaxınlaşır və variantlar fəal şəkildə araşdırılır", – Şarl Mişel deyib.