TƏCİLİ! Rusiya BƏYANAT verdi, Laçın yolunun açılmasını istədi
TƏCİLİ! Rusiya BƏYANAT verdi, Laçın yolunun açılmasını istədiİyulun 15-də Brüsseldə Avropa Şurasının sədri Şarl Mişel, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyanın iştirakı ilə üçtərəfli görüşün başlanması ilə əlaqədar Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Dağlıq Qarabağ ətrafındakı vəziyyətlə bağlı bəyanat yayıb.
KONKRET.azxəbər verir ki, bəyanatda qeyd olunur ki, Ermənistan 2022-ci ilin oktyabrında və 2023-cü ilin mayında Avropa İttifaqının himayəsi altında keçirilən sammitlərdə Dağlıq Qarabağı Azərbaycan ərazisinin bir hissəsi kimi tanıyıb.
Rusiya hökuməti Ermənistanın suveren qərarına hörmət etsə də, bu tanınmanın Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan liderlərinin 9 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatının imzalandığı şərtləri və bölgədə yerləşən Rusiya sülhməramlı kontingentinin statusunu əsaslı şəkildə dəyişdirdiyini vurğulayıb.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi Qarabağdakı erməni əhalisinin taleyi üçün məsuliyyətin üçüncü tərəflərə verilməməsi lazım olduğunu bildirib. Bunun əvəzinə, o, Bakı ilə İrəvan arasında əvvəllər razılaşdırılmış şərtlər əsasında sülh müqaviləsinin imzalanmasına dərhal hazırlaşmağa çağırıb. Bəyanatda razılaşmanın ayrılmaz hissəsi kimi Qarabağda ermənilərin hüquq və təhlükəsizliyinə etibarlı və aydın təminatların verilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan arasında nəqliyyat marşrutlarının açılması və Ermənistan-Azərbaycan sərhədinin delimitasiyası prosesinin başlanmasını əhatə edən hərtərəfli üçtərəfli sazişlərin ciddi şəkildə yerinə yetirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Rusiya Qarabağda normal vəziyyətin bərpasına yönəlmiş beynəlxalq səylərə fəal kömək etmək niyyətini ifadə edib. Rusiya hökuməti yaxın gələcəkdə Moskvada xarici işlər nazirlərinin sülh müqaviləsi üzrə danışıqlar da daxil olmaqla, sazişlərin icrasının gedişatını yüksək səviyyədə müzakirə etmək üçün üçtərəfli görüşünün təşkilini təklif edib. Bəyanatda sözügedən sənədin imzalanması üçün Moskvada Rusiya-Azərbaycan-Ermənistan sammitinin çağırılması təklif edilib.
Rusiya tərəfi Dağlıq Qarabağdakı vəziyyətin inkişafının mənfi trayektoriyasından narahatlığını bildirib. Yerli əhalinin qida, dərman, əsas ehtiyaclar və enerji və qaz təchizatı kimi əsas xidmətlər çatışmazlığı ilə üzləşdiyi bölgədə dərinləşən humanitar böhranı vurğulanıb. Bəyanatda Qarabağ ermənilərinin adi sakinləri üçün potensial ciddi nəticələr vurğulanıb.
Azərbaycan rəhbərliyinə hər iki istiqamətdə insanların, nəqliyyat vasitələrinin və yüklərin maneəsiz hərəkətinə şərait yaradan Laçın dəhlizinin açılması istiqamətində dərhal addımların atılması tövsiyə olunub. Bundan başqa, regionun enerji təchizatının bərpa olunması mühüm tədbir kimi vurğulanıb.//Musavat