Türkiyə və İrəvandakı görüşlərdən sonra Lavrov Bakıya hansı kartlarla və niyə gəlir? - İLGİNC DETALLAR
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov iyunun 23 və 24-də Azərbaycana səfər edəcək. Bu barədə Rusiya XİN-in sözçüsü Mariya Zaxarova bildirib.Onun sözlərinə görə, Lavrov Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşəcək. Lavrovun indiki məqamda Bakıya gəlişi maraq doğurur və görüşlərdə hansı mövzuların müzakirə ediləcəyi ilə bağlı suallar yaranır.
Əlimusa İbrahimovun sözlərinə görə, Türkiyə və İrəvanda keçirilən görüşlər tam deyildi. Bunu tamamlamaq üçün Azərbaycanın da prosesə qoşulması lazım idi: "Lavrovun Bakıya səfəri də məhz bu məqsəddən irəli gəlir. Görüşlərin başlanğıcı Türkiyədə qoyuldu, Ermənistanda davam etdi, müəyyən qərara gəlmək üçün isə Azərbaycanda yekunlaşacaq. Bu görüşdən ilk növbədə Lavrovun Fərrux kəndi haqqında səsləndirdiyi fikirlərə izahat tələb edilməsini gözləyirik. Azərbaycan tərəfi Lavrovun öz dilindən açıqlama tələb edəcək. Bundan sonra təbii ki, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin bugünki mərhələsi müzakirə olunacaq. Bildiyiniz kimi Rusiya ilə Avropa arasında Cənubi Qafqaza nəzarət üstündə də mübarizə gedir. Burada da Rusiyanın nüfuzunu azaltmağa çalışırlar. Düşünürəm ki, lavrovun Bakı səfəri Ermənistan-Azərbaycan arasında bəzi məsələlərin həllini sürətləndirə bilər. Digər tərəfdən Rusiya tərəfinin sanksiyaların yumşaldılması üçün Azərbaycandan dəstək istəyəcəyi də gözləniləndir. Hesab edirəm ki, görüşdə Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində müəyyən müzakirələr aparıla bilər. Bu da ilk növbədə sülh müqaviləsinə yaxınlaşdıran amillərdəndir".