Türkiyə və İrəvandakı görüşlərdən sonra Lavrov Bakıya hansı kartlarla və niyə gəlir? - İLGİNC DETALLAR
Türkiyə və İrəvandakı görüşlərdən sonra Lavrov Bakıya hansı kartlarla və niyə gəlir? - İLGİNC DETALLARRusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov iyunun 23 və 24-də Azərbaycana səfər edəcək. Bu barədə Rusiya XİN-in sözçüsü Mariya Zaxarova bildirib.Onun sözlərinə görə, Lavrov Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovla görüşəcək. Lavrovun indiki məqamda Bakıya gəlişi maraq doğurur və görüşlərdə hansı mövzuların müzakirə ediləcəyi ilə bağlı suallar yaranır.
Mpvzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əlimusa İbrahimov bildirib ki, Lavrovun Bakıya səfəri gözlənilən idi: "Çünki Sergey Lavrov Türkiyə xarici işlər naziri Çavuşoğlu ilə görüşdən sonra birbaşa Ermənistana gəlmişdi. O İrəvanda həm Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyan, həm də XİN rəhbəri Ararat Mirzoyanla görüşmüşdü. Bu görüş Türkiyədə aparılan müzakirələrin Cənubi Qafqaza, yaxud Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinə aid olan hissəsinin davamı kimi qiymətlndirilir. Çünki son aylar Türkiyə, Azərbaycan və Ermənistan məsələsində aktivliyini gücləndirib. Fransa və Moskvada aparılan danışıqlardan sonra Azərbaycan və Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşması, sülh müqaviləsinin imzalanması, eləcə də delimitasiya və demarkasiya məsələsinin həll olunması istiqamətində addımlar atılır".
Türkiyə və İrəvandakı görüşlərdən sonra Lavrov Bakıya hansı kartlarla və niyə gəlir? - İLGİNC DETALLARƏlimusa İbrahimovun sözlərinə görə, Türkiyə və İrəvanda keçirilən görüşlər tam deyildi. Bunu tamamlamaq üçün Azərbaycanın da prosesə qoşulması lazım idi: "Lavrovun Bakıya səfəri də məhz bu məqsəddən irəli gəlir. Görüşlərin başlanğıcı Türkiyədə qoyuldu, Ermənistanda davam etdi, müəyyən qərara gəlmək üçün isə Azərbaycanda yekunlaşacaq. Bu görüşdən ilk növbədə Lavrovun Fərrux kəndi haqqında səsləndirdiyi fikirlərə izahat tələb edilməsini gözləyirik. Azərbaycan tərəfi Lavrovun öz dilindən açıqlama tələb edəcək. Bundan sonra təbii ki, Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin bugünki mərhələsi müzakirə olunacaq. Bildiyiniz kimi Rusiya ilə Avropa arasında Cənubi Qafqaza nəzarət üstündə də mübarizə gedir. Burada da Rusiyanın nüfuzunu azaltmağa çalışırlar. Düşünürəm ki, lavrovun Bakı səfəri Ermənistan-Azərbaycan arasında bəzi məsələlərin həllini sürətləndirə bilər. Digər tərəfdən Rusiya tərəfinin sanksiyaların yumşaldılması üçün Azərbaycandan dəstək istəyəcəyi də gözləniləndir. Hesab edirəm ki, görüşdə Zəngəzur dəhlizinin açılması istiqamətində müəyyən müzakirələr aparıla bilər. Bu da ilk növbədə sülh müqaviləsinə yaxınlaşdıran amillərdəndir".