Türkmənistanda dilənçilər SAXLANILIR: Prezidentin imicinə xələl gətirirlər
Türkmənistanda dilənçilər SAXLANILIR: Prezidentin imicinə xələl gətirirlərTürkmənistanın Balkan vilayətində polis küçədə dilənçiliklə məşğul olan şəxslərin saxlanılması üçün reydlər keçirir. Onların sözlərinə görə, belə şəxslər respublika prezidenti Serdar Berdiməhəmmədovun reputasiyasına kölgə salır.
KONKRET.az yerli KİV-ə istinadən xəbər verir ki, dilənçilərin saxlanması iyulun 10-dan başlayıb.
Yerli sakinlərin sözlərinə görə, dörd polis və bir Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin əməkdaşından ibarət qrup mikroavtobuslarla ticarət mərkəzləri, market, aptek və otellərin yaxınlığında dövrə vurur.
Məlumata görə, onlar dilənçiliklə məşğul olanları, o cümlədən əlilləri və uşaqları saxlayırlar.
Jurnalistlər nə polisdən, nə də Milli Təhlükəsizlik Nazirliyindən şərh ala bilməyiblər.
Lakin adının açıqlanmasını istəməyən yerli administrasiya nümayəndəsi bildirib ki, dilənçilər prezidentin imicinə zərər vurduqları üçün saxlanılıblar:
"Bu günlərdə sahilyanı ərazilərdə istirahət edənlər çoxdur. Onların arasında xarici ölkə vətəndaşları da var. Rəsmilər hesab edir ki, dilənçilər prezidentin reputasiyasına xələl gətirir. Buna görə də onları gizlətməyə çalışırlar. Bu, yuxarıdan verilən xüsusi göstərişlə baş verir".
Onun sözlərinə görə, ikinci səbəb dilənçilərin gündə 2000 manata qədər (rəsmi məzənnə ilə 572 dollar, qara bazar kursu ilə 100 dollar) qazanc əldə etməsi və bununla da respublika iqtisadiyyatına ziyan vurmasıdır.
Qurum rəsmisi əlavə edib ki, dilənçiliklə məşğul olanların əksəriyyəti işsizlər və ya onların qohumlarıdır. Amma hökumət onların problemlərinə diqqət yetirmək və vətəndaşların yoxsulluq həddinin necə aşağı düşdüyünü anlamaq istəmir.
Qeyd edək ki, Türkmənistan son bir neçə ildə işsizlik və əhalinin həyat səviyyəsinin aşağı düşməsi ilə müşayiət olunan iqtisadi böhran yaşayır. Yerli mətbuatın yazdığına görə, bunun nəticəsidir ki, ölkədə dilənçilərin və evsizlərin sayı kəskin artıb, oğurluq və soyğunçuluq hadisələri isə tez-tez baş verir.