Unibank ətraf mühitə dəstək məqsədi ilə 500 ağac əkib
Öz fəaliyyətində ESG(Ekoloji, Sosial və İdarəetmə) prinsiplərini rəhbər tutan Unibank, ölkəmizin "təmiz ətraf mühit və yaşıl artımölkəsinə çevrilmək" milli prioritetinin dəstəklənməsi baxımından daha bir addımatıb.
azxeber.com xəbər verir ki, nank tərəfindən Müşfiqabad ərazisində 500 ağac əkilib. Bank əməkdaşları 1 hektara yaxın ərazidə Eldar şamı və Zeytun tinglərinin əkinini həyata keçiriblər.Ağacəkmə aksiyasına "Eco Hub" Ekoloji Təşəbbüslərə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatidəstək verilib.
Hər iki ağac növü havakeyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və ətraf mühitə təsiri baxımından əhəmiyyətliqiymətləndirilir. Belə ki, bir zeytun fidanı ildə təxminən 1-5 kq və bir Eldarşamı fidanı isə 1-4 kq karbon udur.Yetkin mərhələdə bu sayda zeytun və şamağacları ildə 6-8 ton və daha çox karbon udma potensialına malikdirlər.
Xatırladaq ki, yeni inkişafstrategiyasına uyğun olaraq, Unibank tərəfindən iqlim dəyişmələrininmitiqasiyası istiqamətində yaşıl layihə maliyyələşdirilmələri aparılır. Bank tərəfindənartıq müstəqil beynəlxalq qiymətləndirici tərəfindən yaşıl maliyyələşməmeyarlarına uyğun istiqrazların buraxılışı həyata keçirilib. Yaşıl layihələrinmaliyyələşdirilməsi məqsədilə buraxılmış bu istiqrazlar, iqlim dəyişmələrininmitiqasiyası üzrə tədbirləri dəstəkləməklə, dayanıqlı maliyyələşmənin və "yaşılartım"ın təmin edilməsinə töhfə verilməsini hədəfləyir.