Xarıbülbül' festivalının tarixi: Ulu öndərin və şəhidlərimizin ruhu şaddır - VİDEO
Xəbər verdiyimiz kimi, Şuşa şəhərinin Cıdır düzündə 5-ci "Xarıbülbül" musiqi festivalı keçirilir.
azxeber.com bu bu festivalın tarixinə ekskursiya etmək qərarına gəlib.
Festival ilk dəfə 1989-cu ildə Şuşa şəhərində keçirilib. Və həmin ildən etibarən hər ilin may ayında keçirilməsi qərara alınıb. 1990-cı ildə Xarıbülbül festivalı Beynəlxalq status alıb.
1990-1991-ci illərdə keçirilmiş festival isə Bakıdakı Respublika sarayında keçirilib. 1992 ci ildə keçirilməsi nəzərdə tutulan 4-cü festival Qarabağ müharibəsi səbəbi ilə alınmayıb. Keçirilən festivallarda onlarla ölkənin nümayəndələri iştirak edib.
2020 ci il noyabrın 8 də Şuşa şəhərinin azad olunması ilə Prezident İlham Əliyev 29 illik aradan sonra yenidən "Xarıbülbül" musiqi festivalının keçirilməsinə nail olub. Ötən il 4 cü "Xarıbülbül" festivalı keçirilən zaman Heydər Əliyevin Şuşa ilə bağlı nitqi səsləndirilmişdi.
Şuşa deyəndə ağlımıza gələn Xarıbülbül ikinci Qarabağ müharibəsindən sonra Şəhidlərimizin xatirəsinə hörmət əlaməti olaraq Vətən müharibəsinin zəfər simvoluna çevrildi.