"Yuventus" A Seriyasından kənarlaşdırıla bilər
İtaliyanın "Yuventus" futbol klubu maliyyə fırıldaqlarına görə ölkə çempionatının yüksək divizionundan (A seriyası) kənarlaşdırıla bilər.
KONKRET.az xəbər verir ki, bu barədə vəkil Mattia Qrassani "Repubblica" qəzetinə bildirib.
"Bu, "Yuventus"un üzləşdiyi ən ağır və ən ciddi istintaqdır, bəlkə də 2006-cı ildəki istintaqdan daha ciddidir. Qanuna görə, bu, çempionatdan kənarda qalmağa və aşağı liqaya düşməyə səbəb ola bilər", – o deyib.
Qeyd edək ki, noyabrın 29-da "Yuventus"un direktorlar şurasının əksəriyyəti, o cümlədən prezident Andrea Anyelli və vitse-prezident Pavel Nedved istefa vermək qərarına gəlib.
Dekabrın 1-də Turin prokurorluğu Anyellinin məhkəməyə verilməsi üçün çağırış vərəqəsi hazırlayıb. O, klubun maliyyə idarəçiliyində pozuntularda şübhəli bilinir. İstintaq xüsusilə, 2018-2021-ci illərdə "Yuventus"da oynamış portuqaliyalı hücumçu Kriştiano Ronaldo da daxil olmaqla oyunçuların şişirdilmiş alış məbləğləri ilə bağlı olub. "Yuventus" rəhbərliyi klubun maliyyə vəziyyəti ilə bağlı yalan məlumat yaymaqda, bazar manipulyasiyasında, mövcud olmayan əməliyyatlar üzrə saxta gəlir bəyannaməsi verməkdə, audit nəzarətinə mane olmaqda ittiham oluna bilər. Dekabrın 1-də Avropa Futbol Assosiasiyaları İttifaqının (UEFA) Klubların Maliyyə Nəzarəti Komitəsinin (CFCB) birinci palatası "Yuventus"a qarşı araşdırmaya başlayıb.