1 dollar 2 manata SATILACAQ? - Məzənnə AÇIQLANDI
1 dollar 2 manata SATILACAQ? - Məzənnə AÇIQLANDIHazırda manatın məzənnəsi Mərkəzi Bankın və Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) müdaxilələri sayəsində sabit qalır. SOFAZ-ın aktivləri 2024-cü ilin oktyabr ayına qədər 10% artaraq 61.6 milyard ABŞ dollarına çatıb.
KONKRET.az news24.az-a istinadən xəbər verir ki, uzunmüddətli perspektivdə manatın məzənnəsində dəyişikliklərin ola biləcəyi ehtimal olunur.
"ING Bank"ın proqnozlarına görə, 2027-ci ildən başlayaraq manatın məzənnəsi tədricən 1.75-1.80 AZN/USD səviyyəsinə qədər zəifləyə bilər. Dollar qarşısında 1,90 azn və daha artıq zəifləməsi hələlik proqnoz edilmir.
Manatın məzənnəsinin sabit qalması üçün əsas amillərdən biri neft qiymətləridir. Əgər neftin qiyməti büdcədə nəzərdə tutulmuş 50 ABŞ dollarından aşağı düşərsə, manatın məzənnəsinə təzyiqlər arta bilər.
ABŞ dollarının məzənnəsinə gəldikdə isə, son məlumatlara əsasən, ABŞ Dollar İndeksi (DXY) 2025-ci il martın 26-da 104.3095 səviyyəsindədir ki, bu da əvvəlki ticarət sessiyasına nisbətən 0.12% artım deməkdir.
Nəticə etibarilə, qısamüddətli perspektivdə Azərbaycan manatının məzənnəsi sabit qalsa da, uzunmüddətli dövrdə xarici amillər və neft qiymətlərindəki dəyişikliklər manatın dəyərinə təsir göstərə bilər.