20 yanvar qırğınının və münaqişə ocaqlarının müəllifi - Qorbaçovun etirafları
20 yanvar qırğınının və münaqişə ocaqlarının müəllifi - Qorbaçovun etiraflarıSSRİ-nin birinci və sonuncu prezidenti Mixail Qorbaçovu dünyanın ən böyük imperyasını dağıtmaqda ittiham edirlər. Müsahibələrinin birində Qorbaçov demişdi ki, SSRİ-nin dağılmasına görə o da məsuliyyət daşıyır.
Ötən il dünyasını dəyişən Mixail Qorbaçovun SSRİ məkanında milli münaqişələrin alovlanmasında müstəsna rolu var. Həmçinin Bakıda 20 yanvar qırğının törədilməsi də bu cəlladın adı ilə bağlıdır. Eyni zamanda onun apardığı siyasət nəticəsində yüz minlərlə insan qaçqın həyatı yaşayıb. Orta Asiyada baş verən hadisələrdən tutmuş Gürcüstandakı qanlı toqquşmalara qədər, Qarabağdan başlamış Dnestryanına kimi keçmiş ittifaq ərazisini müharibə meydanına çevirən Mixail Qorbaçov daha sonra yazıb:
"İslahat aparmaq, yenilənmək lazım idi və məhz biz bu yolda getdik. Əgər bu prosesin bütün iştirakçıları məsuliyyət nümayiş etdirsəydilər, bu, öz nəticəsini verərdi. Amma bu problemi həll edə bilmədik. Mən özümü məsuliyyətdən azad etmirəm".
İttifaqın dağılmasında müstəsna rol oynayan Qorbaçov guya siyasi üsullardan istifadə edərək SSRİ-ni sona qədər müdafiə edirmiş.
Keçmiş SSRİ ərazisindəki münaqişə ocaqlarının hamısı Qorbaçovun əsərləridir. Məhz İttifaq daxilində baş verən milli münaqişələrdən sonra xalqlar arasında ayrıseçkilik başladı. Ermənilərin təsiri altına düşən bu şəxs Qarabağı Ermənistana birləşdirməyi söz versə də Azərbaycan xalqının iradəsi sayəsində qərar verə bilmədi. Amma Qarabağda silahlı münaqişənin başlanması üçün zəmin yaratdı. Üç yüz minə yaxın soyadaşımızın Ermənistan ərazisindən qaçıqın düşməsinə göz yuman SSRİ rəhbəri sonra 20 yanvar qırğınını törətdi.