2030-cu ildə milyonlarla insan xərçəngdən öləcək - Dəhşətli statistika
Xərçəng bütün dünyada və ölkəmizdə ciddi sağlamlıq problemi olaraq qalmaqda davam edir. Yayılmada ikinci yeri tutsa da, ölüm səbəbləri arasında birinci yerdədir. Dünyada hər il təxminən 18 milyon yeni xərçəng hadisəsi aşkar edilir və hər il təxminən 9,6 milyon insan xərçəngdən ölür.
KONKRET.az xəbər verir ki, 2030-cu ildə 75 milyon insan xərçənglə yaşayacaq.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) proqnoz edir ki, 2030-cu ilə qədər dünyada 27 milyon yeni xərçəng hadisəsi və 17 milyon xərçəngdən ölüm olacağı proqnozlaşdırılır. Bundan əlavə, 2030-cu ilə qədər xərçənglə yaşayan xəstələrin sayının 75 milyona çatacağı gözlənilir.
Üstəlik, 60 yaş və yuxarı insanlarda müşahidə olunan xərçəng xəstəliyinə son illərdə xüsusilə inkişaf etmiş ölkələrdə daha çox 40 yaş və yuxarı insanlarda rast gəlindiyi qeyd edilir.
Bildirilir ki, genetik faktorlarla yanaşı, qeyri-sağlam qidalanma, xüsusilə fast food istehlakı, oturaq həyat tərzi, alkoqol və siqaret kimi yanlış qidalanma və həyat tərzi, piylənmə, hava çirkliliyi, kimyəvi maddələrə məruz qalma və zərərli ultrabənövşəyi şüalar kimi amillərin də rol oynadığı bildirilir. Bu artım daha çox gənclərdə müşahidə edilir.
Tibbi Onkologiya Mütəxəssisi Prof. Dr. Əli Arıcan qeyd edir ki, əslində sağlam həyat tərzi vərdişləri qurmaq və müntəzəm olaraq sağlamlıq müayinələrindən keçmək xərçəng riskini tamamilə yox etməsə də, əhəmiyyətli dərəcədə azalda bilər./milliaz