21 yaşdan kiçik şəxslərə spirtli içki SATILMAYACAQ
Rusiyada İctimai Palata 21 yaşdan kiçik şəxslərə güclü spirtli içkilərin satışının qadağan edilməsi təklifi ilə Dövlət Dumasına tövsiyə verib.
KONKRET.az Rusiya mediasına istinadən xəbər verir ki, tövsiyələrdə bayram günlərində güclü spirtli içkilərin satışının tamamilə qadağan edilməsi təklifi də var.
Deputatlar və alkoqol sənayesinin nümayəndələri qorxurlar ki, bu cür tədbirlər bazara təsir edə bilər.
"Mən təklif edərdim ki, spirtli içkilərin satışını hərbi yaşın artırılması ilə əlaqələndirək. Qadağa birdən yox, tədricən tətbiq oluna bilər", – deyə İctimai Palatanın Komissiya sədri Sergey Rıbalçenko bildirib.
Qeyd olunub ki, əvvəllər spirtli içkilərin satışı üçün yaş həddinin artırılmasına 18 yaşından hərbi xidmətlə bağlı mübahisə mane olurdu.
Rıbalçenko hesab edir ki, çağırış yaşının artırılması ilə bu ziddiyyət aradan qaldırılacaq.
Bildirilib ki, bir çox məktəblilər artıq 11-ci sinifdə 18 yaşına çatır və yetkinlik yaşına çatmayan yoldaşları üçün spirtli içki ala bilirlər.
Xatırladaq ki, martın 13-də Dövlət Dumasına hərbi xidmət yaşının mərhələli şəkildə 21 yaşa qaldırılması ilə bağlı qanun layihəsi təqdim edilib. Qanun layihəsinin mətninə əsasən, 2024-cü ildə 19 yaşdan 30 yaşadək gənclər hərbi xidmətə çağırılacaq. 2025-ci ildə onlar 20 yaşdan, 2026-cı ildə isə 21 yaşdan 30 yaşa qədər hərbi xidmətə cəlb olunacaqlar.