Allergiyası olanların NƏZƏRİNƏ: "Əgər vaxtında qarşısı alınmasa..." - VACİB AÇIQLAMA
Yaz mövsümündə ən çox rast gəlinən problemlər sırasında allergik xəstəliklər xüsusi yer tutur. Statistik məlumatlara əsasən, hazırda dünyada hər on nəfərdən ikisi allergiyadan əziyyət çəkir. Məlumat üçün bildirək ki, mövsümi allergiya nəticəsində bədəndə səpgi, gözlərdə qızarma, sulanma, burun axması, çoxsaylı asqırma, qaşınma, öskürək, boğulma və daha təhlükəli olan boğazda şişkinlik və nəfəs darlığı yaranır. Bəs görəsən, allergik xəstəliklərdən necə qorunmaq olar?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-ın suallarını həkim-infeksionist Ləman Qalimova cavablandırıb:
"Ümumiyyətlə allergiyalara çox insanlarda rast gəlinir. Fəsil dəyişdikcə yaz aylarında ağaclar çiçəkləməyə başlayır, güllər açır. Bu da bəzi insanlarda allergiya yaradır. Havada uçan tozcuqlara, bəzi ağaclara qarşı allergiyalar yaranmağa başlayır. Belə adamlar ehtiyatlı olmalıdırlar. Yəni allergiyalar baş qaldıran dövrü müalicə alaraq və özünü qoruyaraq keçirməlidirlər. Bu zaman onlar həmin dönəmi daha rahat geridə qoya biləcəklər. Bunun üçün həkimə müraciət olunmalı, hansı tədbirlərin görüləcəyini müəyyənləşdirməli, nələrdən istifadə olunacağını yəqinləşdirməlidirlər. Əks halda allergiyalar digər fəsadlara da yol aça bilər. Allergiyanın yaratdığı problemlər arasında Azərbaycanda ən çox yayılmış olanı bronxial astmadır. Ümumiyyətlə, allergiya əsasən selikli qişanın güclü qaşınması və dəri səpgiləri, ümumi zəifliklə özünü büruzə verir. Ona görə də, gələcəkdə bu istiqamətdə daha ağır xəstəliklərlə üzləşməmək üçün problemin qarşısının zamanında alınması mütləqdir".