Ayrapetyan: "Min azərbaycanlı kifayətdir ki, ölkəmizdə yeni iğtişaşlar yaransın"
"Qarabağ ermənilərinin hüquqları və təhlükəsizliyi məsələsi indi Ermənistan və Azərbaycandakı azlıqların hüquqları məsələsinə çevrilib. Bunun nə olduğunu başa düşürükmü? Bu o deməkdir ki, ermənilər sadə səbəbdən Qarabağda yaşaya bilməyəcəklər: bu ölkədə ermənilərə qarşı nifrət dövlət səviyyəsində təbliğ olunur. Bir vaxtlar Hitler yəhudilərlə eyni şeyi etdi".
KONKRET.azxəbər verir ki, bu fikirləri azərbaycanşünas ekspert Tatev Ayrapetyan deyib.
O daha sonra fikrini belə davam etdirib: "Ermənistan Respublikasının bir dövlət kimi mövcudluğunun təməlində artıq qoyulan digər bir mina odur ki, azərbaycanlılar gəlib bizim ölkədə yaşamalıdırlar. Əliyev bunun əsasını yaradır. Məhz bu məqsədlə ölkəmizi "Qərbi Azərbaycan" adlandırırlar. Bu, Ermənistanı daxildən partlatmaq cəhdi deməkdir. 1000 azərbaycanlını Ermənistana göndərmək kifayətdir. Onlar da ölkəmizdə yeni iğtişaşlara səbəb olacaq".
Erməni ekspert Moskvada üç ölkənin XİN başçılarının görüşünə də münasibət bildirib: "Mən çox kobud, amma real danışıram. Təbii ki, hər bir vasitəçinin öz maraqları var. Amma onlara münasibətdən asılı olmayaraq, fakt budur ki, bizi təmsil edənlər Ermənistanın maraqlarına xidmət etmirlər. Dünən Paşinyan şəxsən etiraf edib ki, o, Mişel və Əliyevin Ağdam vasitəsilə Qarabağa ərzaq çatdırılması məsələsinin müzakirəsini sakitcə dinləyib. Beləliklə, səssizcə, parça-parça haqqımızdan alınır.
Bunu isə qanuni hakimiyyət orqanları edir ki, bu da Ermənistan və Qarabağdan başqa hamı üçün faydalıdır".