Azərbaycan rusiyalı turistlərin seçdikləri ölkələr siyahısında ilk onluqda
Azərbaycan rusiyalı turistlərin seçdikləri ölkələr siyahısında ilk onluqdaAzərbaycan rusiyalı turistlərin seçdikləri ölkələr siyahısında ilk onluqda
Azərbaycan Rusiyalı turistlərin bu il üçün seçdikləri ölkələr siyahısında ilk 10-luqdadır.
Bu barədə Rusiyanın Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin hesabatından aydın olub.
Məlumatda qeyd edilir ki, rusiyalılar ötən illə müqayisədə xaricə daha çox səyahət etməyə başlayıblar. Belə ki, sırf turistik məqsədlə rusiyalılar ölkəni yeddi milyon dəfə tərk ediblər ki, bu da 2022-ci illə müqayisədə 49% çoxdur.
Rusiya vətəndaşları tətil üçün seçdiyi ölkələr siyahısının ilk 10-luğuna Azərbaycandan başqa Türkiyə, BƏƏ, Misir, Tailand, Ermənistan, Çin, Özbəkistan, Qazaxıstan və hətta Kuba daxildir.
Bundan əvvəl Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyindən Oxu.Az-a məlumat verilib ki, 2023-cü ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycana 1 milyon 344 min 260 turist gəlib. Ölkəmizin qonaqları arasında Rusiya vətəndaşları üstünlük təşkil ediblər.