"Azərbaycan və Türkiyənin şərtləri təmin olunmayana qədər Ermənistan heç bir dəstək görməyəcək" - Erməni ekspert
"İrəvan, görünür, Aİ-dən belə bir qərar gözləmirdi. Avropa rəsmiləri Ukrayna, Moldova və Gürcüstana yardımın prioritet olduğunu açıq şəkildə bildirdilər. Ermənistana texniki yardım göstərməkdən imtina isə təbii idi. Çünki Aİ İrəvanla münasibətlərin normallaşması üçün şərtlər qoyan Azərbaycan və Türkiyə ilə münasibətlərə üstünlük verir".
KONKRET.az xəbər verir ki, bu fikirləri "Sputnik Ermənistan"a müsahibəsində İrəvan Geosiyasi Klubunun rəhbəri Arman Boşyan deyib.
Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı bir sıra məsələlərə müdaxilə etməyin mənasız olduğunu düşünür:
"Bəli, Azərbaycan və Türkiyənin bütün şərtləri təmin olunmayana qədər bizə heç bir dəstək verməyəcəklər. Çünki Türkiyə onların birbaşa NATO müttəfiqidir. Azərbaycan isə müxtəlif enerji dəhlizlərində və Rusiyadan yan keçən yollarda iştirak edir. Ona görə də Azərbaycan və Türkiyənin şərtləri təmin olunmayana qədər Ermənistan heç bir dəstək görməyəcək".
Eyni zamanda ekspert Aİ-nin imtinası ilə ABŞ-ın Ermənistandakı səfiri Kristina Kuinnin son bəyanatları arasında müəyyən əlaqə görür:
"İkincisi, xüsusən də, Qarabağ ermənilərinin Azərbaycanın tərkibində təhlükəsiz yaşamasının mümkün olduğuna inanır. Beləliklə, səfir Azərbaycanın heç bir təhlükə yaratmadığını iddia edir. Yəni, Qərb yalnız bir yol görür: Ermənistan öz ərazilərini itirməlidir, ən əsası isə Rusiya buradan getməlidir", – deyə Boşyan əlavə edib.