Azərbaycanda olan erməni əsirlərin dəyişdirilməsi ilə bağlı MÜHÜM AÇIQLAMA
Azərbaycanda olan erməni əsirlərin dəyişdirilməsi ilə bağlı MÜHÜM AÇIQLAMAAzərbaycan sərhədini qanunsuz keçməyə cəhd göstərən və təxribat törədən erməni diversantlara 11 il, 6 ay hökm oxundu.
Beləliklə düşmənin təxribata cəhd edən diversiya qrupu öz layiqli cəzasını aldı. İndi ən çox müzakirə edilən mövzu erməni diversantların yolu azaraq əsir düşən azərbaycanlı hərbçilərlə dəyişdirilib-dəyişdirilməyəcəyi ilə bağlıdır. Bəs görəsən, cinayət törədən erməni diversantlarla yolu azaraq Ermənistan tərəfə keçən azərbaycanlı hərbçilərin dəyişdirilməsi mümkündürmü və bu, nə dərəcədə doğru olar?
Mövzunu KONKRET.az-a şərh edən politoloq Əlimusa İbrahimov məhkəmənin qərarı ilə erməni diversantların öz layiqli cəzalarını aldıqlarını bildirib:
"Onlara açılan cinayət işi üzrə istintaq davam etdiyi vaxtda erməni diversantların azərbaycanlı əsirlərlə dəyişdiriləcəyi haqda fikirlər səsləndirilirdi. Çünki bizim əsirlərə də Ermənistan məhkəməsi tərəfindən həbs cəzası verilib. Baxmayaraq ki, Azərbaycan hərbçiləri yolu azaraq düşmən tərəfə keçmişdilər. Azərbaycanın Ermənistanla apardığı danışıqlara rəğmən düşmən tərəfi yolu azaraq əsir düşən hərbçilərimizi bizə verməkdən imtina etdi. Hesab edirəm ki, Azərbaycan dövləti əsir düşən hərbçilərimizin Azərbaycana gətirilməsi istiqamətində ciddi iş aparır. Onlar gec-tez öz vətənlərinə qayıdacaqlar".
Politoloqun sözlərinə görə, azərbaycanlı hərbçilərin erməni əsirlərlə dəyişdiriləcəyi, yaxud məsələnin başqa yollarla həll olunacağı sual altındadır: "Əgər əsirlərin dəyişdirilməsi məsələsi ortaya çıxsa, bu, Azərbaycanda olan və ciddi şəkildə cinayət törətməyən ermənilərlə baş verə bilər. Yəni ciddi cinayət törətməyən erməni əsirlərlə mübadilə mümkündür. Bu, gözləniləndir. Çünki Azərbaycan dövləti öz vətəndaşlarının və əsgərlərinin erməni əsirliyində qalmasına razı olmayacaq. Hesab edirəm ki, düşmən tərəfi erməni diversantlara hökm oxunduğunu öyrənən kimi əsirlərin dəyişdirilməsi ilə bağlı danışıqlara başlamaq istəyəcək".