David Tonoyan sirləri açacaq - İstintaq işini davam etdirir
David Tonoyan sirləri açacaq - İstintaq işini davam etdirirErmənistan cəmiyyətində xaos davam edir. 44 günlük müharibədə biabırçı məğlubiyyətdə ölkənin hərbi siyasi rəhbərliyini ittiham edən bəzi qüvvələr, Paşinyan və onun komandasının yarıtmaz işini kəskin tənqid edirlər. Məğlubiyyətdə daha çox ittiham edilənlərdən biri isə keçmiş müdafiə naziridir. Hələ müharibədən əvvəl Azərbaycanı hədələyən və "yeni müharibə və yeni torpaqlar" deyən keçmiş müdafiə naziri David Tonoyan indi həbsdədir. İl yarım əvvəl həbs edilən keçmiş nazir iyulun 5-də 44 günlük müharibəni araşdıran parlament komissiyasına müraciət edərək Nikol Paşinyanın ittihamlarına cavab vermək istədiyini bildirib.
Məhkəmə keçmiş müdafiə nazirinə avqustun 1-də 2-də istintaqda ifadə vermək üçün icazə verib və David Tonoyan bu gün komissiya qarşısına çıxarılıb. Ona ünvanlanan çox saylı suallardan əvvəl Tonayan bildirib ki, müharibədən əvvəl təhlükəli vəziyyətdən xəbəri var imiş.
Deputatların ona ünvanladığı "müharibə başlayanda harada idin?" sualını cavablandıran Tonoyan bildirib ki: "25 sentyabr 2020-ci ildə hərbi təlimlərdə iştirak etmək üçün Rusiya Federasiyasına getdim. Sentyabrın 25-dən 26-na keçən gecə silah və hərbi texnikanın tədarükünü təşkil etmək məqsədi ilə yenidən işgüzar səfər çərçivəsində Aİ və NATO üzvü olan ölkədə oldum. Sentyabrın 26-da axşam, müharibə başlamazdan əvvəl, təyyarədə idim, Qazaxıstana ezamiyyətimi davam etdirirdim. Silah və hərbi texnikanın alınması davam etdirilməli idi. Eniş anında, sentyabrın 27-si səhər saatlarında Baş Mühafizə İdarəsindən müharibənin başlanması barədə məlumat verildi. Bundan sonra baş nazirlə söhbətim oldu. İki-üç saata güclə təyyarə tapıb Ermənistana qayıda bildim. Qayıdışıma əngəllər oldu. Amma həmin hadisənin təfərrüatlarını qapalı iclasda danışacam. Bir təhər Gürcüstan vasitəsilə sentyabrın 28-i səhər saat 4-də İrəvana çata bildim", – deyə Tonoyan bildirib.
Xatırladaq ki, David Tonoyan yararsız raketlərə təxminən dörd milyon yarım dollar xərcləməkdə və dövlətə külli miqdarda ziyan vurmaqda ittiham olunur.
Tonoyan bununla bağlı ittihamlara belə cavab verib: "Ermənistanda hərbi hava qüvvələrinin fəaliyyəti sıfıra bərabər idi. Bizdə ümumiyyətlə hava hücumundan müdafiə aviasiyası yox idi. Bizi gözləyən təhlükələrə Rusiya ilə əməkdaşlığa arxalanırdıq. Hərbi resursların cəlb edilməsi 1946-cı ildən 60-cı illərin əvvəllərinə qədər formalaşmış yanaşmadır. Bu, tam potensialından, əməliyyat-strateji dərinliyindən, geniş demoqrafik imkanlarından istifadə etməklə, total müharibə aparan dövlət anlayışı idi. Ermənistan Silahlı Qüvvələrini gücləndirmək üçün biz buna getdik. Amma bu doğru qərar deyildi", – deyə David Tonoyan deputatların suallarına cavab verərkən bildirib.