Dmitri Solonnikov: "Vəziyyət ciddi şəkildə dəyişir" - Ərdoğandan Rusiyaya diplomatik HÜCUM
Dmitri Solonnikov: Türkiyənin artan nüfuzuna və hərbi-siyasi sahədə əldə etdiyi nailiyyətlərə dünyanın aparıcı dövlətləri qısqanclıqla yanaşır. Türkiyənin uğurlarına kölgə salmağa çalışan qüvvələr qardaş ölkənin təkcə regionda deyil, bütün dünyadakı siyasi çəkisinin artmasından ciddi narahatdır. İndi açıq şəkildə həm Rusiya, həm də Qərbin Cənub-Şərqi Asiyada, Şimali Afrikada, Cənubi Qafqazda Türkiyənin real gücə çevrilməsini həzm edə bilməməsinin şahidi oluruq. Dünyanın siyasi səhnəsində söz sahibinə çevrilən Türkiyənin hərbi potensialı hər il artır və qardaş ölkədə bu artım yüksələn xətt üzrə inkişaf edir. NATO-nun ikinci ən böyük ordusuna sahib olan Türkiyənin son illər hərbi quruculuq istiqamətində inkişafı da diqqətdən yayınmır. Son illər hərbi sənayedə inqilab edən Türkiyənin son texnoloji silahları dünya hərb sənayesinin tapıntısı hesab olunur.
Bütün bunlara az bir müddətdə nail olmaq isə elə də asan olmayıb. Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın rəhbərliyi altında həyata keçirilən islahatlar Türkiyənin hərbi potensialını nəzərə çarpacaq dərəcədə artırdı.
Bu günlərdə Vilnüsdə NATO sammitində Türkiyənin rolu və qardaş ölkəyə xüsusi maraq, eləcə də prezident Ərdoğanın siyasi iradəsi dünya mətbuatının diqqətindən yayınmayıb və toplantıdan sonra Türkiyə liderinin sammitdəki mövqeyi təhlil edilib.
Rusiyalı politoloq, Müasir Dövlət İnkişafı İnstitutunun direktoru Dmitri Solonnikov da NATO sammitini şərh edərkən Ərdoğanın şəxsiyyətinə hörmətlə yanaşdığını bildirib.
Politoloq hesab edir ki, sammitdə əsas fiqur gözlənildiyi kimi Zelenski yox, Türkiyə lideri Ərdoğan idi:
"Ərdoğan sammitdə şəksiz lider idi və bir çox məsələlər onun ətrafında cərəyan edirdi. Onun diqqətçəkən ciddi bəyanatları arasında Rusiya ilə bağlı məqamlar da var. Ərdoğan 2025-ci ildə Rusiyanın qoşunlarını Qarabağdan çıxaracağını bəyan edib. Ərdoğan niyə Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında imzalanan üçtərəfli sazişin necə həyata keçiriləcəyindən danışır? Bu, müəyyən mövqenin nümayişidir. Növbəti məsələ odur ki, Ərdoğan sammitdən əvvəl Azov yaraqlılarını Ukraynaya buraxmazdan əvvəl İsveçin NATO-ya üzv olmasına icazə verir".
Rusiyalı politoloqu narahat edən məqam Ərdoğanın Qərbə meyillənməsidir. Qərbin Rusiyaya sanksiyalar təbiq etməsində neytrallıq nümayiş etdirən rəsmi Ankaranın Rusiya üçün əlverişli tərəfdaş olmasını Qərbdə də yaxşı anlayırlar.
Rusiya isə Türkiyənin Qərblə yeni əməkdaşlığına reaksiya verir və münasibətlərə qısqancıqla yanaşır:
"Ərdoğan Rusiyaya qarşı ciddi şəkildə oynayır. Bu isə Rusiya üçün çox ciddi məqamdır. Təbii ki, Ərdoğan tərəfdaşlıq haqqında danışmağa davam edəcək. Qarşılıqlı əlaqədən, Rusiya ilə ticarətdən faydalanmağa çalışacaq, lakin vəziyyət ciddi şəkildə dəyişəcək. Bunun üçün hazır olmalıyıq.
Nəhayət Yaponiya, Avstraliya, Cənubi Koreya nümayəndə heyətinin sammitdə iştirakı da diqqət çəkir. NATO-nun Şərqə doğru genişlənməsinin Çinə qarşı olduğunu desələr də, bu, Rusiyaya qarşı həyata keçirilir", – deyə Dmitri Solonnikov bildirib.