"Dostumuz Fransa Qarabağ məsələsini təkbaşına həll edə bilmir" - ATAYAN
"Cənubi Qafqazdakı vəziyyət dünya gündəminin prioritet mövzularından biridir. Kollektiv Qərb Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin tənzimlənməsi, tərəflər arasında sülh müqaviləsinin bağlanması üçün real addımlar atdığı vaxtda, təxribatlar törətməklə danışıqları pozan maraqlı tərəflər də var. Ermənistanda həyata keçirilən aksiyalar və ayrı-ayrı ölkə səfirlikləri qarşısında təşkil edilən mitinqlər belə deməyə əsas verir. Ermənistanla paralel Qarabağda da ermənilər küçə aksiyalarına ara vermirlər. Bununla da özlərindən əzilən xalq imici formalaşdırmaq istəyən ermənilər nəyəsə nail olmaq niyyətindədirlər.
KONKRET.az xəbər verir ki, erməni politoloq Kamo Atayan da aksiya iştirakçılarını dəstəklədiyini bildirib. Eyni zamanda Ermənistan hakimiyyətinin siyasətini sərt tənqid edən Atayan Qarabağ ermənilərinin reinteqrasiyasının mümkünsüzlüyünü deyib:
"ABŞ Azərbaycan ərazisində Qarabağ ermənilərinin təhlükəsizliyi barədə bəyanat verir. Rusiya Federasiyası açıq şəkildə Ermənistanı Qarabağın Azərbaycanın bir hissəsi kimi tanıdıqdan sonra ona ümid bəsləməyin mənasız olduğunu bildirir. Dostumuz Fransa isə Qarabağ məsələsini təkbaşına həll edə bilmir. İndi nə etməli sualı hər bir ermənini düşündürür. Bu çətin məqamda Ermənistanın mövcudluğu məsələsini dünyadakı 11 milyondan çox erməniyə ünvanlamaq lazımdır", – deyə Atayan bildirib.
Sonda Atayan dünya ermənilərinə: "Bütün ermənilər, birləşin, biz birlikdə Qarabağı mütləq xilas edəcəyik"- şüarı ilə müraciət edib.
Bu, xəstə təxəyyüllü bir xalqın nümayəndəsinin fikirləri idi. Yüz illər ərzində qonşu xalqlara kin bəsləyən ermənilər həmişə özləri çətin duruma düşsələr də, nəticədə öz ambisiyalarından əl çəkmirlər.