Dünyaca məşhur azərbaycanlı erməni ilə qarşılaşacaq
Dünyaca məşhur azərbaycanlı erməni ilə qarşılaşacaqMartın 13-də "Magnus Carlsen Invitational" onlayn şahmat turniri start götürəcək.
Publika.az xəbər verir ki, mükafat fondu 220 min dollar olan turnirdə Azərbaycanı Teymur Rəcəbov və Şəhriyar Məmmədyarov təmsil edəcək.
Turnir iki mərhələdə keçiriləcək. Birinci mərhələdə 15 dəqiqəlik vaxtla dairəvi turnir olacaq. İkincisində isə 8 ən yaxşısı qalib təyin olunacaq. Hər bir nokaut mərhələsində 4 sürətli oyundan ibarət iki qarşılaşma oynanılır.
T.Rəcəbov və Ş.Məmmədyarovdan başqa, dünya çempionu Maqnus Karlsen (Norveç), Maksim Vaşye-Laqrav (Fransa), Hikaru Nakamura (ABŞ), İan Nipomioççi (Rusiya), Daniil Dubov (Rusiya), Vesley So (ABŞ), Aniş Giri (Niderland), Sergey Karyakin (Rusiya), Alireza Firuzca (FIDE), David Anton (İspaniya), Yorden van Forest (Niderland), Alan Piçot (Argentina) və Nils Qrandelius (İsveç), Levon Aronyan (Ermənistan) mübarizə aparacaq.
Ş.Məmmədyarov ilk turda L.Aronyan ilə qarşılaşacaq.